Czytasz dzięki

Akcjami PKN Orlen zagraniczni inwestorzy wywindowali indeksy GPW na nowe szczyty

(Artur Szymański)
opublikowano: 01-09-2005, 17:25

Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że nowe szczyty hossy są dziełem zagranicznych inwestorów. Wskazuje na to styl czwartkowej zwyżki cen akcji i gigantyczne obroty. WIG20 zanotował duży wzrost o 2,17 proc. Indeks blue chipów zakończył sesję na poziomie 2321,28 pkt. Tak wysoko ostatni raz był pod koniec marca 2000 r.

Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że nowe szczyty hossy są dziełem zagranicznych inwestorów. Wskazuje na to styl czwartkowej zwyżki cen akcji i gigantyczne obroty. WIG20 zanotował duży wzrost o 2,17 proc. Indeks blue chipów zakończył sesję na poziomie 2321,28 pkt. Tak wysoko ostatni raz był pod koniec marca 2000 r. Do rekordu wszech czasów 2510,5 pkt brakuje więc jeszcze sporo, indeks musiałby zyskać kolejne 8,15 proc.

Absolutne maksimum wyznaczył natomiast WIG, który zakończył sesję na poziomie 31 884,02 pkt. Całkowicie w cieniu gigantów znikły spółki średniej i małej kapitalizacji. MIDWIG nie zanotował zmiany wartości, zaś wartość obrotów firm wchodzących w skład indeksy wyniosła mikroskopijne 58 mln zł.

Handel walorami spółek tworzących indeks podsumowano na – bagatela – 995 mln zł. To wynik najlepszy od 9 marca. Trzykrotnie w tym roku handel akcjami dwudziestu największych spółek przekraczał wartość 1 mld zł. Czwartkowe obroty takiego poziomu nie osiągnęły, nie są więc dowodem euforii kończącej falę hossy, jak to miało miejsce 25 lutego. Wówczas aktywność inwestorów zmierzono obrotami wartości 1,2 mld zł. W kolejnych dniach nadeszło załamanie.

Wydaje się, że teraz nam to nie grozi, choć 100-proc. pewności mieć oczywiście nie można. Po takiej sesji pokusa realizacji zysków może być nie do odparcia, ale wszystko zależy od apetytów zagranicznych inwestorów. Nasi nie mają nic do powiedzenia. Niemniej jednak w dłuższej perspektywie za kontynuacją zwyżki przemawia zwłaszcza rozpoczęta oferta akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). To kolejna po PKO BP i Lotosie megaoferta akcji spółki z udziałem skarbu państwa. Debiuty dwóch poprzednich dawały impuls do zalania rynku kolejnym falom hossy.

Do oferty PGNiG rynek przygotował się podobnie jak do PKO BP i Lotosu. W tygodniu poprzedzającym pierwszy dzień zapisów na akcje, gracze akumulowali środki. Pod koniec sierpnia na GPW nic się nie działo. Na początku tego tygodnia przepowiadaliśmy na łamach „PB”, że może to być typowa cisza przed burzą. Przepowiednia sprawdziła się.

Szczególnie ciekawie powinno być po rozliczeniu zapisów na PGNiG i zwrocie środków z akcji, które nie zostaną przydzielone z powodu redukcji. Czysta żywa gotówka gdzieś przecież będą musiała zostać ulokowana. Historia z zapisami na PKO BP i Lotos, które zostały bardzo mocno zredukowane, uczy że inwestorzy decydowali się na inwestycje w akcje spółek już notowanych na GPW.

Jedynym obecnie czynnikiem mogącym odstręczać od inwestycji w akcje jest polityka. Jest to jednak raczej słaby argument za spadkami, kwestia konieczności utworzenia koalicji przez PO i PiS wydaje się być przesądzona. Można by jeszcze wspomnieć o rekordowo drogiej ropie naftowej grożącej zahamowaniem światowego wzrostu gospodarczego, ale póki co inwestorzy zdają się bagatelizować ten problem. Indeksy giełd zachodnich ustanawiają kolejne szczyty.

Akcje koncernów naftowych cieszą się niesłabnącym powodzeniem, tak w Europie jak i u nas. Istne oblężenie inwestorów przeżył w czwartek PKN Orlen. Kurs przez cały dzień rósł jak szalony, by zakończyć dzień ustanowieniem nowego historycznego szczytu 59,5 zł. W pewnym momencie za walor płacono nawet 60,2 zł. Wzrostowi notowań o 5,9 proc. towarzyszyły olbrzymie obroty 336 mln zł. O 4 proc. przy 137-mln obrotach zdrożały walory Lotosu, a węgierski MOL poszedł w górę o 4,9 proc., lecz przy tradycyjnie znikomej wartości obrotach. Wszystkie trzy spółki paliwowe są najdroższe w historii.

Olbrzymim popytem cieszyły się też Telekomunikacja Polska oraz Pekao SA, obroty wyniosły odpowiednio 141 i 186 mln zł. Akcje banku ustanowiły nowy rekord 168 zł. Świetna koniunktura ominęła PKO BP, Mondi, Computerland i Agorę, których walory zanotowały spadek wartości.

Najwyższy wzrost na rynku stał się udziałem Mostostalu Płock, który poinformował o zamiarze przeznaczenia 15 mln zł na dywidendę. Środki pozyskano ze sprzedaży udziałów w firmie developerskiej Mostostal Incest. Spółka ma też nadwyżki finansowe. Dywidenda na jedną akcję wyniesie 7,5 zł. Kurs wystrzelił o ponad 24 proc. AS

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane