Akcje Animexu nadal tanieją

Maciej Zbiejcik
14-02-2001, 00:00

Akcje Animexu nadal tanieją

Od wielu miesięcy nie zmienia się nastawienie giełdowych inwestorów do walorów Animexu. Papier ten tanieje niemal na każdej sesji. Nie inaczej było także podczas wczorajszych notowań. We wtorek akcje warszawskiego holdingu potaniały o blisko 12 proc., do 2,31 zł. Nie najlepszy dla spółki początek tego roku nieco przypomina sytuację z 2000 roku. W ciągu dwunastu miesięcy akcje Animexu potaniały o ponad 55 proc.

Trudno w tej chwili precyzyjnie określić, kiedy zakończy się zła passa dla notowań spółki. Z pewnością dalszy rozwój wydarzeń będzie uzależniony od tego, kiedy warszawski holding mięsny stanie na nogi po nieudanych dla spółki ostatnich latach. Szanse są spore, bo zaangażowane środki w restrukturyzację Animexu, jak też zakładów jemu podległych są naprawdę duże. Niezwykle pomocne w osiągnięciu zamierzonego celu ma być 100 mln USD pochodzące z kredytu. Pierwsze środki z tej pożyczki trafiają już na konta spó- łek zależnych.

Sama restrukturyzacja spółek zależnych, za którą ostro zabrał się warszawski holding mięsny przy aktywnym udziale Smithfield Foods, to nie tylko oddłużenie tych zakładów. Prace zmierzają także do obniżenia kosztów, redukcji zatrudnienia, specjalizacji zakładów. Prowadzona likwidacja najbardziej nierentownych zakładów jest sygnałem dla pozostałych spółek do tego, że władze Animexu przestały tolerować podmioty przynoszące wyłącznie straty. Spośród ponad 20 spółek należących do warszawskiego holdingu już teraz kilka jest likwidowanych.

Jeśli spółce uda się przeprowadzić skuteczną restrukturyzację, będzie ona mogła liczyć na poprawę swojej wyceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje Animexu nadal tanieją