Akcje drożeją, ale tylko dużych spółek

Konrad Sobiecki
opublikowano: 12-10-2009, 17:24

Jeżeli ożywienie gospodarcze w USA przełoży się na wyniki spółek amerykańskich, jest szansa, że panujący od lutego trend wzrostowy na GPW zostanie podtrzymany.

Tydzień na GPW rozpoczął się optymistycznie. Całej Europie pomogły wyniki kwartalne Philipsa. Największy europejskiego producent elektroniki użytkowej zanotował zysk w III kw. wobec oczekiwanej straty. To dodało otuchy kupującym na europejskich parkietach, w tym również inwestorom znad Wisły. Ze względu na brak publikacji makroekonomicznych dalsza część sesji przebiegła bez większych niespodzianek. Ostatecznie poniedziałkowy handel zakończył się wzrostem WIG20 o 1,5 proc. Warto jednak zauważyć, że zarówno obroty, jak i wzrosty, przypadały głównie na największe spółki (52 proc. wszystkich akcji straciło na wartości). Obroty wyniosły blisko 1,4 mld zł i przypadały głównie na ostatnią godzinę handlu.

Od początku września indeks blue chipów tkwi w trendzie bocznym. Być może kierunek indeksu wskaże najbliższy sezon wyników finansowych za Oceanem. Jeżeli ożywienie gospodarcze w USA przełoży się na wyniki tamtejszych spółek, jest szansa, że panujący od lutego trend wzrostowy na GPW zostanie podtrzymany.

W poniedziałek WIG20 wspierały banki - z Pekao, BRE i BZ WBK na czele. Wyraźnie drożały - trzecią sesję z rzędu - papiery KGHM. Powód to wzrost wyceny surowców. Najwyraźniej inwestorzy wierzą, że ożywienie w największych światowych gospodarkach zwiększy popyt na metale. Przez większą część sesji sporym zainteresowaniem cieszyły się również akcje Cyfrowego Polsatu. Zarząd medialnej spółki poinformował, że będzie rekomendował wypłatę jak najwyższej dywidendy z zysku za 2009 r. Warunek – na rynku nie mogą pojawić się interesujące inwestycje ani akwizycje. Na koniec sesji wzrosty jednak zniwelowano. Gorsze nastroje panowały wśród mniejszych spółek. Indeksy sWig i mWig straciły na wartości.

Inwestorzy przecenili akcje Enei. Na rynek dotarła informacja z niemieckiego koncernu, który chce kupić 67 proc. akcji należących do SP z 10-procentowym dyskontem w stosunku do rynkowych poziomów. Ostateczną ofertę złoży 15 października. W przypadku braku porozumienia z niemieckim koncernem, resort nie wyklucza sprzedaży akcji na GPW.

Czwartą sesję z rzędu traciły papiery Vistuli. Akcjonariuszom nie spodobała się nagła zmiana w zarządzie. Ze stanowiska prezesa spółki odwołano Michała Wójcika. Zastąpi go Grzegorz Pilch, dotychczasowy wiceprezes.

Spora przecena dotknęła również papiery Centrum Klima. Inwestorzy negatywnie zareagowali na szczegóły nowej emisji do 3 mln akcji. Piastowska spółka chce pozyskać ponad 40 mln zł na inwestycje. Z prostych obliczeń wynika, że papiery nowej emisji mają kosztować minimum 13,3 zł. To mniej niż obecny kurs. Po 7,5-procentowej przecenie akcje kosztują obecnie na GPW 14,7 zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane