Akcje drożeją, ale tylko dużych spółek

Konrad Sobiecki
opublikowano: 13-10-2009, 00:00

Tydzień na GPW rozpoczął się optymistycznie. Całej Europie pomogły wyniki kwartalne Philipsa. Największy europejski producent elektroniki użytkowej zanotował w trzecim kwartale zysk, a spodziewano się straty. Ze względu na brak danych makro popołudniowa część sesji na GPW przebiegła bez większych niespodzianek. Ostatecznie początek nowego tygodnia zakończył się wzrostem WIG20 o 1,5 proc. Warto zauważyć, że inwestorzy skupiali uwagę głównie na blue chipach. Widać to było po obrotach i wzrostach kursów. Obroty, dzięki ożywionej końcówce sesji, były wysokie i wyniosły 1,4 mld zł. 

Od września WIG20 tkwi w trendzie bocznym. Być może dalszy kierunek wskaże indeksom najbliższy sezon wyników finansowych za oceanem. Jeżeli ożywienie gospodarcze w USA przełoży się na wyniki tamtejszych spółek, jest szansa, że panujący od lutego trend wzrostowy na GPW zostanie podtrzymany.

W poniedziałek WIG20 wspierały banki z Pekao, BRE i BZ WBK na czele. Trzeci dzień z rzędu wyraźnie drożały papiery KGHM. Powód to rosnące kursy surowców. Najwyraźniej inwestorzy wierzą, że ożywienie na świecie zwiększy popyt na metale. Przez większą część sesji sporym zainteresowaniem cieszył się również Cyfrowy Polsat. Zarząd medialnej spółki poinformował, że będzie rekomendował wypłatę jak najwyższej dywidendy z zysku z 2009 roku. Warunek? Na rynku nie mogą pojawić się interesujące cele do przejęcia. Na koniec sesji wzrosty jednak zniwelowano. Gorsze nastroje panowały wśród mniejszych spółek. Oba indeksy: sWIG i mWIG straciły na wartości.

Inwestorzy przecenili akcje Enei. Na rynek dotarła informacja z niemieckiego koncernu, który chce kupić 67 proc. akcji należących do skarbu państwa z 10-procentowym dyskontem w stosunku do rynkowych poziomów. Ostateczną ofertę złoży 15 października. W przypadku braku porozumienia z niemieckim koncernem resort nie wyklucza sprzedaży akcji na GPW.

Czwartą sesję z rzędu traciły papiery Vistuli. Akcjonariuszom nie spodobała się nagła zmiana w zarządzie. Ze stanowiska prezesa spółki odwołano Michała Wójcika. Zastąpi go Grzegorz Pilch, dotychczasowy wiceprezes.

Mocno przeceniono papiery Centrum Klima. Inwestorzy negatywnie zareagowali na szczegóły związane z nową emisją do 3 mln akcji. Piastowska spółka chce uzyskać ponad 40 mln zł na inwestycje. Z prostych obliczeń wynika, że papiery nowej emisji kosztować będą minimum 13,3 zł. To mniej niż obecny kurs. Po 7,5-procentowej przecenie akcje kosztują obecnie na GPW 14,7 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy