Akcje drożeją po wynikach

Marek Druś
04-11-2005, 00:00

Europejskie giełdy kontynuowały w czwartek wzrosty. Dobre nastroje poprawiły dodatkowo bardzo dobre dane makro z USA. Paneuropejski indeks DJ Stoxx 600 zanotował największy pięciodniowy wzrost od czerwca 2003 r. Nadal za kupnem akcji przemawiają dobre wyniki kwartalne spółek.

Dzięki wyższej niż oczekiwano sprzedaży wyraźnie zdrożały akcje Vivendi Universal, właściciela największej na świecie firmy nagraniowej i drugiego we Francji operatora komórkowego. Na giełdzie we Frankfurcie istotnie wzrósł kurs Commerzbanku. Trzeci bank niemiecki osiągnął zysk w ostatnim kwartale, co nie udało mu się przed rokiem. W Londynie dużym popytem cieszyły się papiery Imperial Chemical. Największy brytyjski producent specjalistycznych chemikaliów zanotował wprawdzie spadek kwartalnego zysku, ale niższy od prognozowanego przez analityków.

Dzięki podwyższeniu prognozy sprzedaży przez Samsung Electronics drożały akcje europejskich spółek branży półprzewodnikowej, m.in. ASML Holding i Infineon Technologies. Wzrost notowań ropy po osiągnięciu przez jej kurs trzymiesięcznego minimum zachęcił inwestorów do kupowania akcji spółek branży naftowej, m.in. brytyjskiego BP i francuskiego Total.

Giełdy w Stanach Zjednoczonych zaczęły sesje na plusie. Pomogła wiadomość o wyższym wzroście wydajności i spadku kosztów pracy w trzecim kwartale. Niższa niż oczekiwano okazała się liczba nowych bezrobotnych. Dzięki większym niż się spodziewano przychodom kwartalnym mocno drożały akcje Qualcommu, producenta chipów stosowanych w komórkach. W górę poszedł kurs Wal-Marta, którego październikowa sprzedaż była wyższa od prognozowanej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Akcje drożeją po wynikach