Akcje Forda tracą po spadku sprzedaży

(Paweł Kubisiak)
04-09-2006, 16:26

Akcje Forda spadły w notowania europejskich i rozpoczęły dzień na Wall Street od 2 proc. przeceny, gdy szef koncernu Bill Ford przyznał, że spółka ma „problemy” na rynku amerykańskim.

Akcje Forda spadły w notowania europejskich o 2 proc., gdy szef koncernu Bill Ford przyznał, że spółka ma „problemy” na rynku amerykańskim.

Ford Motor zanotował w sierpniu kolejny spadek sprzedaży w USA. Paliwożerne pickupy Forda cieszą się coraz mniejszą popularnością. W tym samym czasie wzrostem sprzedaży pochwalili się rywale Forda – m.in. japońska Toyota i koreański Hyundai.

Ford Motor sprzedał w sierpniu 253.976 aut, aż o 11,6 proc. mniej niż w sierpniu ubiegłego roku. Najgorzej sprzedawały się ciężarówki i półciężarówki, których sprzedaż spadła aż o 21 proc.

Spadek sprzedaży Forda trwa już od 7 miesięcy. Koncern poniósł po pierwszym półroczu stratę netto na poziomie 1,44 mld dolarów i przeżywa bardzo poważny kryzys finansowy, co związane jest z wysokimi cenami benzyny. Spółka z Dearborn, przechodzi cykl restrukturyzacji, lecz nie widać na razie wyników. W styczniu firma stwierdziła, że konieczne jest zwolnienie 30 tys. pracowników i zamknięcie 14 zakładów. Przed miesiącem koncern informował o wdrażaniu styczniowych planów i zamiarze zamknięcia 10 zakładów oraz obcięciu produkcji w USA o 21 proc.

Problemy finansowe Forda dotyczą przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. W Europie jest znacznie lepiej – dochodowy jest należący do grupy Aston Martin czy Land Rover, a jedynie Jaguar przynosi straty.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje Forda potaniały o 12 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje Forda tracą po spadku sprzedaży