Akcje Forda tracą po spadku sprzedaży

Paweł Kubisiak
opublikowano: 05-09-2006, 00:00

Akcje Forda rozpoczęły dzień na giełdach europejskich od 2-procentowej przeceny, gdy szef koncernu Bill Ford przyznał, że spółka ma problemy na rynku amerykańskim. Ford zanotował w sierpniu kolejny spadek sprzedaży w USA. Paliwożerne pick-upy tej marki cieszą się coraz mniejszą popularnością. W tym samym czasie wzrostem sprzedaży pochwalili się rywale — m.in. Toyota i Hyundai.

Ford Motor sprzedał w sierpniu 253,98 tys. aut, aż o 11,6 proc. mniej niż przed rokiem. Najgorzej sprzedawały się ciężarówki i półciężarówki, których sprzedaż spadła aż o 21 proc. Ten spadek trwa już od siedmiu miesięcy. Koncern poniósł po pierwszym półroczu stratę netto na poziomie 1,44 mld USD i przeżywa bardzo poważny kryzys finansowy. To m.in. rezultat wysokich cen benzyny.

Spółka z Dearborn przechodzi restrukturyzację, ale wyników nie widać. W styczniu stwierdziła, że musi zwolnić 30 tys. pracowników i zamknąć 14 zakładów. Przed miesiącem informowała o wdrażaniu styczniowych planów i zamiarze zamknięcia 10 zakładów oraz obcięciu produkcji w USA o 21 proc. Problemy finansowe Ford ma głównie w USA. W Europie jest lepiej — dochodowe są Aston Martin i Land Rover, a tylko Jaguar przynosi straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy