Akcje i lira drożeją po decyzji banku centralnego Turcji

opublikowano: 19-11-2020, 13:07

Bank centralny Turcji tym razem nie rozczarował i zgodnie z oczekiwaniem rynku podwyższył stopy procentowe.

Lira umacniała się nawet o 2,5 proc. wobec dolara po ogłoszeniu przez bank centralny Turcji podwyżki głównej stopy o 475 pkt. bazowych do 15 proc. Obecnie lira umacnia się o 1,5 proc. do 7,5911 za dolara. Główny indeks tureckiego rynku akcji Borsa Istanbul 100 rośnie o 1,7 proc.

Rynek wciąż z ostrożnością podchodzi do działań wskazujących, że prezydent Recep Tayyip Erdogan dokonał całkowitego odwrócenia wcześniejszej polityki.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Choć te zmiany są pozytywne dla liry to wciąż jest zbyt wcześnie aby twierdzić, że są także wystarczające do jej stabilizacji w dłuższym czasie, co będzie zależeć od inflacji – powiedział Henrik Gullberg, strateg Coex Partners w Londynie. – To niezbędne próby przejścia do bardziej ortodoksyjnej polityki monetarnej. Czegoś, co widzieliśmy kilka razy w okresie ostatnich 10-11 lat, po czym zwykle następował dłuższy okres stabilizacji liry – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane