Akcje IBM poszły w dół po publikacji kwartlanych wyników

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 22-01-2021, 17:02

Akcje IBM usytuowały się na najniższym poziomie od 10 miesięcy po tym, gdy firma poinformowała o większym od oczekiwań spadku przychodów w czwartym kwartale 2020 roku. Sugeruje to, że plan restrukturyzacji, który wdraża dyrektor generalny Arvind Krishna, może zająć więcej czasu.

Biuro IBM w Nowym Jorku
Biuro IBM w Nowym Jorku
Tdorante10/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Przychody IBM w czwartym kwartale spadły o 6,5 proc. do 20,4 mld USD. Analitycy prognozowali, że będzie to 20,75 mld USD. Zysk za okres od października do grudnia, po wyłączeniu niektórych kosztów, wyniósł 2,07 USD na akcję.

Dla firmy to dziesiąty z rzędu kwartał bez wzrostu przychodów rok do roku. Akcje na nowojorskiej giełdzie staniały w piątek rano o 11 proc. do zaledwie 117,40 USD. Był to największy dzienny spadek od 16 marca 2020 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udziały staniały o ok. 5 proc.

W październiku ubiegłego roku Arvind Krishna ogłosił, że przeniesie dział usług zarządczych IBM do odrębnej spółki-córki notowanej na giełdzie. Jednostka, która jest obecnie częścią IBM Global Technology Services, zajmuje się codziennymi operacjami związanymi z usługami infrastrukturalnymi, takimi jak zarządzanie centrami danych klientów oraz wsparcie informatyczne w zakresie instalacji, naprawy i obsługi sprzętu komputerowego.

Chociaż jednostka odpowiada za około jedną czwartą przychodów IBM, odnotowuje spadki, gdy klienci przestawili się na chmurę, a wielu z nich opóźniało inwestycje w infrastrukturę w trakcie pandemii. Zakończenie podziału planowane jest na koniec 2021 roku.

Dyrektor generalny IBM stwierdził, że działania firmy mające na celu skupienie się na chmurze i sztucznej inteligencji pozwolą osiągnąć wzrost przychodów w 2021 roku. Firma nie podała na razie konkretnych prognoz finansowych.

IBM stara się odróżnić od swoich większych, w tym Amazona i Microsoftu, oferując model hybrydowy, który pomaga klientom w przechowywaniu oraz przetwarzaniu danych w infrastrukturze lokalnej, usługach chmury prywatnej i na serwerach.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane