Akcje kredytowa w Chinach wyhamowuje mocniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 11-03-2022, 11:46

Z chińskiej gospodarki nadszedł kolejny niepokojący sygnał, potwierdzający, że boryka się ona z coraz poważniejszymi wyzwaniami. Tym razem chodzi o akcje kredytową, która gwałtownie tąpnęła, donosi Bloomberg.

Szanghaj, Chiny
Szanghaj, Chiny
fot. Kevin Lee/Bloomberg

Według danych Ludowego Banku Chin w lutym 2022 r. łączne finansowanie poprzez kredyty spadło do zaledwie 1,2 bln juanów (190 mld USD) z 6,2 bln w styczniu. Rok wcześniej w lutym było to 1,7 bln juanów, zaś mediana prognoz zakładała wartość na poziomie 2,2 bln juanów.

O ponad połowę spadała też wartość nowych kredytów zaoferowanych przez instytucje finansowe, która zmniejszyła się z 4 bln juanów w styczniu do zaledwie 1,2 bln w lutym. W tym przypadku oczekiwano 1,5 bln.

Eksperci podkreślają, że akcja kredytowa jest zwykle słabsza w lutym z powodu trwającego tydzień święta Księżycowego Nowego Roku. Jednak jak wskazują, jeszcze mocniej niż w styczniu spadły zakupy mieszkań, które generują znaczną część popytu na kredyty. Słaby ich wzrost może zwiększyć presję na LBCh, aby dokonać kolejnej obniżki stóp procentowych lub obniżki rezerw obowiązkowych banków, zanim wciąż wysoka inflacja fabryczna i oczekiwane podwyżki stóp przez amerykańską Rezerwę Federalną zaczną ograniczać jego przestrzeń do dalszego złagodzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane