Akcje lidera stają się atrakcyjne

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 15-09-2003, 00:00

Przez ostatnie tygodnie specjaliści próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy akcje polskich banków są przewartościowane. Zdecydowanie „tak” odpowiadali zagraniczni analitycy. Bardziej ostrożni byli polscy specjaliści, przeważnie radzący trzymać akcje Pekao SA. Spadek kursu spółki o 17 proc. od historycznego maksimum (130,5 zł z 2 września) dowodzi, że rację mieli ci pierwsi.

Od lipca rekomendację dla Pekao SA, do niedawna ulubieńca analityków, obniżyły tak renomowane firmy, jak ING, UBS, Morgan Stanley, Merrill Lynch czy Deutsche Bank. Ich zdaniem, akcje spółki są warte średnio 110 zł (choć ING po cięciu stawki CIT określa ich wartość nawet na 124 zł). Korekta doprowadziła więc kurs w rejon ceny docelowej. Wyraźnie zmniejszył się też dystans między wykresem Pekao SA a indeksem banków europejskich, od których polska spółka zachowuje się znacznie lepiej.

Wskaźniki sugerują, że rynek wysoko wycenia największy giełdowy bank środkowej Europy. Cena do wartości księgowej (2,6) i cena do zysku (16,0) to faktycznie wysokie wartości, ale uzasadnia je znaczna prognozowana stopa zwrotu z kapitału (ROE). Właśnie ten wskaźnik (przy założeniu, że koszt kapitału i dynamika wzrostu w długim horyzoncie są takie same) determinuje wycenę spółki.

Rzut oka na wycenę i perspektywy konkurentów, i widać, że Pekao SA nie jest od nich „droższy". Polska spółka jest obecnie mniej rentowna niż czołowe banki regionu. Na ich tle wskaźnik cena/zysk rzeczywiście wygląda na zawyżony. Jednak wskaźnik ROE w Pekao SA ma rosnąć. To wyjaśnia wysoką „premię za wzrost" widoczną w wycenie tego banku.

Obawy o wpływ debiutu austriackiego BA CA na wycenę banków notowanych na GPW także są przesadzone. Wskaźniki rynkowe ma on wprawdzie zdecydowanie niższe (pod względem zysków i wartości księgowej BA CA notowany jest z kilkudziesięcioprocentowym dyskontem wobec europejskiej średniej sektora), ale też perspektywy wzrostu banku są gorsze. I to nie tylko od Pekao SA, ale i od mniej rentownych polskich banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje lidera stają się atrakcyjne