Akcje Meta wsparły rajd na Nasdaq

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-02-2023, 22:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czwartkową sesję na amerykańskich giełdach akcji trudno jednoznacznie ocenić. Z jednej bowiem strony główny indeks Wall Street odnotował przecenę, z drugiej zaś wskaźnik szerokiego rynku S&P500, a zwłaszcza technologiczny Nasdaq mogły pochwalić się solidnymi wzrostami. Ten drugi mógł równocześnie cieszyć się z osiągnięcia blisko pięciomiesięcznego szczytu po tym jak impuls do rajdu dały walory Meta Platforms.

fot. Michael Nagle/Bloomberg

Na finiszu sesji indeks blue chipów DJ IA spadał o 0,11 proc. zdecydowanie ograniczając wcześniejsze straty. Dużo lepiej wypadł S&P500, który urósł o 1,47 proc. Tymczasem zwyżka Nasdaq Composite sięgnęła 3,25 proc., co zaowocowało najlepszym dniem dla tego wskaźnika od listopada.

Nastroje po wczorajszej decyzji FOMC ws. stóp procentowych powoli się uspokoiły z zauważalną chęcią do dalszego podbijania wycen akcji. Główne indeksy Wall Street zyskały na środowej sesji, po tym jak szef Fed Jerome Powell przyznał , że inflacja zaczyna spadać po tym, jak amerykański bank centralny podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy ponownie zaskoczyły. Podczas gdy liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła zamiast oczekiwanego wzrostu, tymczasem liczba ogłoszonych przez firmy zwolnień w styczniu gwałtownie podskoczyła. Tzw. nowych bezrobotnych ubyło w ubiegłym tygodniu o 3 tys., do 183 tys. co jest najniższym poziomem od kwietnia ubiegłego roku. Z kolei raport firmy Challenger, Gray & Christmas pokazał gwałtowne przyspieszenie w styczniu redukcji etatów. Plany zwolnień zgłoszone przez firmy dotyczyły ponad 106 tys. stanowisk o ponad dwa razy więcej niż w grudniu, zaś w porównaniu ze styczniem 2022 r. aż o 440 proc.

Cena akcji Meta Platforms, właściciela serwisów Facebook i Instagram, rosła momentami o 27 proc. notując najwyższy dzienny wzrost od blisko dekady, w efekcie czego, kapitalizacja powróciła ponad pułap 500 mld USD. Od dołka z listopada wartość rynkowa technologicznego giganta wzrosła już o około 260 mld USD. Tylko w czwartek podskoczyła w granicach 90 mld USD.

Obecny rajd to zasługa deklaracji związanych z poprawę wyników i restrukturyzacją kosztów, w tym zatrudnienia.

Mocno drożały też papiery innych gigantów high-tech, w tym Alphabet, Apple i Amazon.com, których wyniki kwartalne miały być zaprezentowane po sesji.

Prestiżowa średnia przemysłowa Dow Jones skupiająca największe amerykańskie blue chipy spadała w skutek przeceny papierów UnitedHealth i Merck. W przypadku tej drugiej spółki, nie pomogły lepsze od oczekiwanych wyniki kwartalne, zaszkodziła ostrożna całoroczna prognoza, która nie sprostała ambicjom analityków z Wall Street.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane