Akcje Nokii uratowały europejskie parkiety

Marek Knitter
opublikowano: 05-03-2001, 00:00

Akcje Nokii uratowały europejskie parkiety

Na piątkowym otwarciu giełd w Europie analitycy spodziewali się spadków. Jednak okazało się, że tylko połowicznie sprawdził się czarny scenariusz obserwatorów rynku ze Starego Kontynentu.

Początek piątkowych sesji na europejskich giełdach nie zachęcał inwestorów do większych zakupów. Wszystkie główne indeksy rozpoczęły ślizg w dół i z pewnością trwałoby to przez cały dzień, gdyby nie notowania Nokii.

Po informacji, że fiński producent wygrał kontrakt na dostarczenie sprzętu do budowy sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji w krajach skandynawskich dla szwedzkiej Telii, kurs akcji podskoczył o 4 proc. Dzięki temu skorzystały również notowania innych producentów sprzętu telekomunikacyjnego. W połowie piątkowych sesji w Europie nadal panowały zwyżki dzięki gwałtownemu wzrostowi kursu Nokii. Inwestorzy jednak z niepokojem spoglądali na rynek amerykański, gdzie do długiej listy spółek, które obniżyły prognozy zysków, dołączył Oracle. Indeks Eurotop 300 zyskał 0,51 proc., a indeks blue chipów Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,08 proc.

Analitycy w Stanach Zjednoczonych spodziewali się spadków na otwarciu piątkowych sesji przy Wall Street. W czwartek wieczorem drugi na świecie producent oprogramowania Oracle oświadczył, że spowolnienie gospodarcze w USA może przyczynić się do spadku zysku firmy poniżej wcześniejszych prognoz. Złe nastroje wśród inwestorów odbiły się na wartości kontraktów terminowych na Nasdaq 100, które spadły o 55 pkt., a na indeks Standard & Poors 500 straciły 12,5 pkt.

Piątkowe sesje w USA rozpoczęły się zgodnie z przewidywaniami, od przeceny indeksów. Inwestorzy źle odebrali wiadomość o spodziewanym spadku zysków przez firmę Oracle, a także korektę wyników SBC Communications - drugiego w Stanach Zjednoczonych operatora lokalnych połączeń telekomunikacyjnych.

Nasdaq stracił na otwarciu 3,95 proc., a Dow Jones spadł o 0,84 proc. Mimo, że później doszło do poprawy nastrojów, na plusie zamknał się jednak tylko DJ (+0,15 proc.). Nasdaq stracił ostatecznie na zamknięciu piątkowej sesji 3,01 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy