Akcje odbijają przed najważniejszymi wynikami

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 26-04-2022, 11:35

Przed dzisiejszą publikacją rezultatów działalności Microsoftu czy Alphabet sytuacja na rynkach finansowych zaczęła się poprawiać. Weszliśmy w kulminacyjną fazę sezonu wyników, a dziś jeszcze raporty opublikują takie spółki jak Visa, Coca-cola czy Pepsi. Jak dotąd blisko 80% spółek, które przedstawiło wyniki przebiło konsensus. Istnieją więc szanse, że kolejne powinny także zaskakiwać po pozytywnej stronie.

Uwzględniając głęboką przecenę, jaka miała miejsce w końcówce minionego tygodnia, skłoniło to część inwestorów do podkupowania dołków. Dodatkowo popyt na ryzyko ożywiły komunikaty płynące z Ludowego Banku Chin o gotowości do wsparcia ponownie stającej przez koronawirusa gospodarki. Bank po raz kolejny powtórzy, że nie będzie tylko wspierał realnej gospodarki, ale również poprawi sytuację na rynkach finansowych.

Nad rynkiem cały czas jednak wisi widmo przyspieszającej inflacji, której bankierzy centralni nie mogą już tolerować. Popyt na ryzyko ogranicza niepewność związana z tym jak gospodarka poradzi sobie w środowisku wyższych stóp procentowych, kiedy zakończy się wojna w Ukrainie, czy jak dalekie będą jeszcze obostrzenia pandemiczne w Chinach i zakłócenia w łańcuchu dostaw. Do trwałego odbicia cen akcji konieczne jest wykrystalizowanie się przynajmniej części pytań. W krótkim terminie lepsze od oczekiwań wyniki spółek powinny wesprzeć główne indeksy. Wczoraj na rynku pojawiła się informacja o zakończonej powodzeniem akcji przejęcia Twittera przez Elona Muska.

Na rynku walutowym dolar cały czas pokazuje ponadprzeciętną siłę, a notowania EURUSD spadają poniżej 1.07. Notowania praktycznie więc testują już minima z 2020 roku. Zapewnienia o wsparciu chińskiej gospodarki pomagają w odbiciu dolara australijskiego, a para AUDUSD wraca powyżej 0.72. W defensywie pozostaje funt szterling, a notowania GBPUSD spadają w kierunku 1.27 po tym jak szef BoE wyraził pewne obawy dotyczące tempa podwyżek stóp procentowych.

Oczekiwania na zaostrzenie polityki monetarnej zepchnęły notowania złota na dwumiesięczne minima, a jednak uncja wyceniana jest na poziomie 1900 USD. WTI pozostaje poniżej 100 USD za baryłkę.

Dziś w kalendarium makroekonomicznym uwagę należy zwrócić na marcowe dane o zamówieniach czy kwietniowy odczyt Conference Board, obrazujący nastroje amerykańskich gospodarstw domowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane