Akcje Pekao ciągną indeksy GPW w dół

(Artur Szymański)
opublikowano: 23-05-2005, 12:06

Indeksy giełdowe kontynuują osłabienie z końcówki piątkowej sesji. Otwarcie poniedziałkowych notowań zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło większych zmian, ale po kilkudziesięciu następnych minutach uaktywniła się podaż.

Indeksy giełdowe kontynuują osłabienie z końcówki piątkowej sesji. Otwarcie poniedziałkowych notowań zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło większych zmian, ale po kilkudziesięciu następnych minutach uaktywniła się podaż.

Obroty nie są jednak duże, nie ma więc powodów do niepokoju. Handel skupia się na walorach PKN Orlen, którego walory tanieją o ponad 0,5 proc. Obroty przekraczają 50 mln zł i jest to jedyna spółka z w miarę przyzwoitymi obrotami. Słabiej wypada Pekao SA taniejąc o 2 proc., lecz przy zaledwie 20 mln zł. Reszta rynku drzemie.

Inwestorzy nie zwracają uwagi na idące w górę indeksy giełd zachodnioeuropejskich. Ważniejsze jest zachowanie polskiej waluty, która osłabia się względem euro i dolara. Pod koniec pierwszej godziny sesji WIG20 zjechał do poziomu piątkowego minimum i tu spadek zatrzymał się. Doszło do niewielkiego odbicia, ale popyt jest nieduży – możliwe jest więc dalsze osuwanie indeksów.

Mamy przed sobą krótszy tydzień. Na dobrą sprawę tylko trzy sesje będą się liczyć. W piątek sesja się odbędzie, ale nie ma wątpliwości, że obroty będą mikroskopijne jak na sesji 2 maja. Można się spodziewać, że będzie to tydzień spokojny, bez większych ruchów indeksów, tym bardziej, że nie będzie publikacji istotnych danych marko. Dziś na przykład nie będzie żadnych.

Kontynuuje odbicie Prokom Software. W piątek akcje integratora zyskały 2,9 proc., dziś wzrost jest podobny. Inwestorzy dokupują akcji po tym jak Ryszard Krauze, prezes spółki zadeklarował, że Prokom chce przeznaczać 10-40 proc. zysku jednostkowego oraz zysku spółek z grupy kapitałowej na wypłatę dywidendy począwszy od 2005 r.

W gronie mniejszych spółek świetnie wypada Energomontaż Południe, którego akcje drożeją o prawie 17 proc. Wyobraźnię inwestorów rozpalił artykuł w Gazecie Giełdy „Parkiet”, z którego wynika, że spółka w tym roku wyemituje akcje dla inwestora branżowego lub funduszy inwestycyjnych. Zapowiada też gwałtowną zwyżkę wyników finansowych.

Równie dobrze idzie dziś Swarzędzowi, w akcje którego zainwestowała firma Merpol świadcząca usługi ochroniarskie. Na razie ma ponad 5 proc. meblarskiej spółki, ale nie wyklucza zwiększenia udziału do kilkunastu procent. Trwają też rozmowy w sprawie pozyskania inwestora strategicznego. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane