Akcje PGE to raczej jednorazowa przygoda

Tomasz Ciborowski
30-10-2009, 00:00

Duże oferty spółek skarbu państwa są bardzo często mocno reklamowane w środkach masowego przekazu. Medialność tych ofert, ich obecność w spotach reklamowych, wywiadach ze specjalistami od rynku kapitałowego, a także w serwisach informacyjnych powoduje duże zainteresowanie ofertą ze strony drobnych inwestorów. To zainteresowanie jest potęgowane przez banki, które prześcigają się w oferowaniu kredytów na zakup akcji. Z tych powodów oferta PGE z pewnością przyciągnie wielu inwestorów, którzy nie mają regularnego kontaktu z giełdą i potraktują taką inwestycją jako jednorazową okazję do zarobku.

Czy jest szansa, że pieniądze drobnych inwestorów niewykorzystane w ofercie wrócą na parkiet? Z pewnością zainteresowanie inwestorów indywidualnych ofertą PGE spowoduje wzrost ich zainteresowania giełdą. Z uwagi na bardzo dużą redukcję zapisów w ofercie PGE, nabędą oni jedynie część akcji, na które złożyli zapisy. Środki, za które nie kupią akcji, zostaną im zwrócone i jest szansa, że wrócą one na rynek. Przy czym należy tutaj pamiętać, że zapisy inwestorów indywidualnych były w bardzo dużym stopniu finansowane kredytami. Inwestorzy spodziewając się dużej redukcji, korzystali z kredytów, aby w ten sposób maksymalizować liczbę akcji, które nabędą. Środki pochodzące z kredytów były przyznawane na konkretny cel, tj. zapis na akcje PGE. Tak więc środki pochodzące z kredytów nie trafią na giełdę. Niemniej jednak można oczekiwać pewnego wzrostu zainteresowania giełdą ze strony inwestorów detalicznych po IPO PGE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Ciborowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje PGE to raczej jednorazowa przygoda