Akcje PKN Orlen nadają ton notowaniom na GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 17-10-2005, 11:25

Tak jak w piątek indeksy GPW zniżkowały w ślad za mocno taniejącymi akcjami PKN Orlen, tak dziś WIG20 idzie w górę o prawie 2 proc. tropem drożejących walorów płockiej rafinerii.

Tak jak w piątek indeksy GPW zniżkowały w ślad za mocno taniejącymi akcjami PKN Orlen, tak dziś WIG20 idzie w górę o prawie 2 proc. tropem drożejących walorów płockiej rafinerii.

Wygląda na to, że PKN Orlen znów będzie dyktował tempo całemu rynkowi. W porannej części sesji kurs spółki odbija na około 3,5 proc. po komunikacie, że strategia integracji z Unipetrolem przewiduje m.in. 45-proc. wzrost zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) w czeskiej firmie, a także sprzedaż aktywów koncernu chemiczno-paliwowego nie należących do podstawowej działalności Unipetrolu.

Po półtorej godzinie sesji obroty przekroczyły 100 mln zł, co nie jest dużą wartością. Odbicie nie ma więc specjalnego umocowania w aktywności inwestorów. Przypomnijmy, że podczas piątkowej wyprzedaży handel akcjami wyniósł 995 mln zł.

Zwyżka Orlenu pomaga Lotosowi, którego cena idzie w górę o 3 proc., lecz przy skromnych obrotach. Najwyższą wartość handlu obserwuje się jak na razie na akcjach Telekomunikacji Polskiej, której kurs zachowuje się mniej więcej zgodnie z rynkiem. Minimalnie tanieje tylko Orbis, natomiast akcje Cersanitu i TVN nie zmieniają wartości.

Nie reagują też akcjonariusze Polmosu Lublin na opublikowane wstępne wyniki za III kwartał. Zysk netto wyniósł 1,0 mln zł, zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) sięgnął 2,3 mln zł przy sprzedaży liczonej wraz z podatkiem akcyzowym na poziomie 80,9 mln zł.

Świetną passę z piątku kontynuuje Internet Group drożejąc o kolejne 30 proc. W czwartek zostanie opublikowana prognoza wyników na konferencji organizowanej wraz z operatorem telekomunikacyjnym Exatel (d. Tel-Energo). Na 6,5 proc. odbija kurs PC Guard po piątkowym zjeździe notowań o 95 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane