Akcje podążają śladem miedzi

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 28-11-2001, 00:00

Choć w trakcie wczorajszej sesji w centrum zainteresowania pozostawał Elektrim, z pewnością na brak wrażeń nie narzekają również posiadacze akcji KGHM. Walory lubińskiego kombinatu zyskały 2,4 proc. Poziom aktywności inwestorów nie sugeruje jednak znaczącego impetu wzrostowej tendencji w pobliżu ostatniego maksimum na poziomie 15,10 zł. Przy okazji, warto zauważyć, że miedziowe akcje dobrze zniosły ostatnią korektę spadkową na rynku. Pozostawanie kursu w okolicach zasięgu ostatniej fali zwyżek daje nadzieję na przekroczenie tej wysokości.

Dobra passa, która utrzymuje się na papierach spółki, otrzymała wczoraj kolejny impuls. Rosnąca cena miedzi śrubowała kurs KGHM. W Londynie cena surowca skoczyła do czteromiesięcznego maksimum. Tona miedzi z dostawą za trzy miesiące kosztowała nawet 1554 USD po informacjach o cięciu produkcji w Rosji.

Korzystny wpływ na zachowanie akcji mają niewątpliwie wyceny posiadanego przez spółkę pakietu akcji Polkomtela. Przed niedawną falą wzrostową wartość rynkowa akcji spółki była niższa od szacunków telekomunikacyjnych udziałów. Jednocześnie, coraz częściej specjaliści wyrażają opinię, że w obliczu perspektyw rozwoju operatora, kombinat powinien wiązać swoją przyszłość z telekomunikacją.

Zdecydowanie mniej optymistyczne w długoterminowej perspektywie są oceny analityczne odnoszące się do podstawowej działalności. Choć spółka posiada własne złoża, w odróżnieniu np. od PKN, mają one ograniczoną wielkość. W efekcie KGHM musi już zacząć zastanawiać się nad długofalową strategią. W związku z tym warto rozważyć, czy sprzedaż pakietu Polkomtela nie byłaby jedynie krótkoterminową korzyścią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje podążają śladem miedzi