„Akcje są coraz bardziej niedowartościowane”

Kazimierz Szpak
opublikowano: 08-09-2010, 11:16

…uważa Kazimierz Szpak, zastępca dyrektora Biura Zarządzania Aktywami KBC TFI.

W ubiegłym tygodniu większość rynków akcji rosła, odwracając wcześniejsze 3-tygodniowe spadki. Nasz parkiet, podążając za rynkami zagranicznymi, zyskiwał jednak nieco mniej niż chociażby indeksy europejskie. WIG20 zyskał wprawdzie 1,80 proc., ale londyński FTSE30 i paryski CAC40 urosły w tym samym okresie odpowiednio o 4,8 proc. i 4,7 proc. Nieco lepiej wypadły mWIG40 i sWIG80, które w zeszłym tygodniu wzrosły odpowiednio o 2,20 proc. i 2,09 proc. Taka struktura wzrostów wskazuje na niższą aktywność inwestorów zagranicznych, którzy praktycznie przez całe lato nadawali ton naszej giełdzie. Prawdopodobnie wynika to z relatywnie lepszego zachowania się naszych akcji w porównaniu do reszty świata podczas wcześniejszych spadków - inwestorzy globalni po prostu uznali nasz rynek za nieco za drogi. W perspektywie kolejnych tygodni nie powinno to mieć większego znaczenia i GPW powinna podążać za resztą świata.

Śledząc notowania akcji w ostatnim czasie dość łatwo dostrzec wyraźny wzrost aktywności inwestorów w segmencie małych i średnich spółek. To oczywiście głównie krajowi inwestorzy, najwyraźniej dochodzący do wniosku, że przynajmniej część mniejszych spółek jest bardzo atrakcyjna. Szczególnie te z nich, które podały dobre lub bardzo dobre wyniki finansowe po 2 kwartałach br. stały się nagle celem inwestorów, rosnąc w ciągu kilku dni o kilkadziesiąt procent - niekoniecznie adekwatnie do skali poprawy swoich wyników. Taki raptowny wzrost zainteresowania spółkami publikującymi dobre dane wskazuje, że coraz mniejsza liczba inwestorów obstawia scenariusz spadkowy. A na wzrostowym rynku nikt nie chce mieć pustego portfela.

Czy ostatnie wzrosty muszą oznaczać początek kolejnej dłuższej fali wzrostów na giełdach? Moim zdaniem - niekoniecznie. Faza konsolidacji, w której się znajdujemy od wielu miesięcy, może potrwać do końca roku lub nawet dłużej. Ale im dłużej będzie ona trwała, tym mocniejsze powinno być z niej wybicie. Dobre fundamenty polskiej gospodarki oraz dość przyzwoite zyski spółek sprawiają, że z każdym miesiącem na płaskim rynku akcje stają się coraz bardziej niedowartościowane. Dlatego też w mojej ocenie na efektywnym rynku kierunek wybicia może być tylko jeden. Pamiętajmy też o tym, że rzeczywistość często nas zaskakuje.

Kazimierz Szpak
Zastępca dyrektora Biura Zarządzania Aktywami KBC TFI
Tekst, pochodzący z 6 września, jest fragmentem tygodniowego komentarza zarządzających KBC TFI za okres 30.08 - 03.09.2010

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Szpak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Akcje są coraz bardziej niedowartościowane”