Akcje SkyEurope są dla odważnych

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 23-09-2005, 00:00

Słowackie linie lotnicze będą pierwszym debiutantem, który pojawi się na warszawskiej giełdzie z roczną stratą netto ponad 100 mln zł (prognoza CA IB). Choćby z tego powodu oferta akcji SkyEurope skierowana jest do inwestorów lubiących ryzyko.

Sam biznes, w którym działa spółka, jest równie ryzykowny. Drożejąca ropa, ważny element kosztów, i ataki terrorystyczne, zniechęcające klientów do podróży, zawsze chwiały notowaniami przewoźników. Akcje tych „bardziej ekonomicznych”, jak Ryanair i EasyJet, w 2005 r. na giełdach zachowują się lepiej od narodowych molochów. Bloomberg Europe Airlines Index w tym roku stracił jednak 2 proc. i jest na poziomie sprzed zamachu na World Trade Center w 2001 r.

Szlakiem Ryanaira chce podążać SkyEurope, ale sukces poprzedników jest jednocześnie zagrożeniem dla następców. Irlandczycy, których kapitalizacja przegoniła już British Airways i Lufthansę, ostrzą sobie zęby na coraz śmielej podróżujących obywateli Europy Środkowej i Wschodniej. W walce o nich mogą poświęcić więcej niż dopiero raczkujący rywale z Europy Centralnej. Są też bardziej odporni na drożejące paliwo.

Konkurencyjny rynek tanich linii jest bezwzględny. Najlepsze dowody to upadek AirPolonia czy lipcowe bankructwo EUJet. Jeśli jednak plany ekspansji SkyEurope powiodą się, a szacunki wprowadzającego spółkę CA IB się zrealizują, za dwa-trzy lata rynkowe wskaźniki debiutanta będą zbliżone do wskaźników rywali.

Obecne straty firmy, przy wysokich inwestycjach i dynamicznie rosnących przychodach (o dwie trzecie w ostatnich 12 miesiącach), są do przełknięcia. Cena emisyjna 6 euro, blisko dolnej granicy widełek (5-10 euro), sugeruje jednak, że inwestorzy finansowi nie chcieli przepłacać. Drobni też raczej nie będą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Akcje SkyEurope są dla odważnych