Akcje SVB tanieją o ponad 40 proc. w handlu przedsesyjnym

opublikowano: 10-03-2023, 12:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Akcje SVB Financial Group tanieją w piątek w handlu przedsesyjnym o ponad 40 proc. W czwartek kończyły sesję na Nasdaq zniżką kursu o 60 proc., donosi Bloomberg.

Akcje amerykańskiego banku tanieją obecnie o 42,7 proc. do 60,79 USD. Oznacza to, że jego wartość rynkowa spadła o prawie 80 proc. od środy, kiedy po sesji ogłosił zamiar pozyskania 2,25 mld USD z emisji nowych akcji aby wzmocnić kapitał, który nadszarpnęły straty poniesione na portfelu inwestycyjnym, w skład którego wchodziły głównie obligacje skarbowe USA.

Banki tanieją w USA i Europie

Obawy o płynność „banku Doliny Krzemowej” i „rozlanie” się jego problemów na inne spowodowały w czwartek duże spadki notowań amerykańskich banków, a w piątek banków w Europie. Branżowy KBW Nasdaq Bank Index stracił w czwartek 7,7 proc., a dzień później STOXX Europe 600 Banks spada o 4,1 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Fundusze VC pogłębiają problem

Bloomberg zwraca uwagę, że sytuację pogorszyło to, że fundusze venture capital, m.in. Founders Fund znanego inwestora Petera Thiela wezwały startupy ze swoich portfeli do zmniejszenia ekspozycji na SVB i wycofanie z niego pieniędzy. Analitycy z kolei zaczęli obniżać rekomendacje dla banku.

- W związku z rosnącym ryzykiem przyspieszonego odpływu depozytów uważamy, że jest zbyt duża niepewność aby rekomendować spółkę inwestorom – napisał w raporcie Brandon King, analityk Truist Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane