Akcje taniały po raz piąty, obligacje drożały po raz ósmy

S&P500 kończył spadkiem siódmą z ośmiu ostatnich sesji. Tym razem stracił 0,6 proc. Osiem sesji wcześniej osiągnął tegoroczne maksimum. Od tego czasu stracił już 2,2 proc. Nasdaq, dla którego była to trzecia spadkowa sesja z rzędu, stracił 0,8 proc. Od maksimum 2,8 proc. Dow Jones spadł czwartą sesję z rzędu. W środę stracił 0,3 proc., a od tegorocznego maksimum osiągniętego cztery sesje wcześniej 1,35 proc.

Amerykańskie rynki akcji nadal są w odwrocie. S&P500 spadł już piątą sesję z rzędu. Tak długa przecena nie zdarzyła mu się od początku lipca. W środę amerykańscy inwestorzy mieli sprzedawać akcje pod wpływem doniesień z Europy, gdzie w Grecji i Hiszpanii doszło do masowych protestów przeciwko polityce oszczędnościowej. Hiszpania boryka się także z problemem Katalonii, która grozi secesją, a także niechęcią niektórych europejskich państw do ratowania hiszpańskich banków. Wzrost niepokoju wywołał ucieczkę inwestorów do dolara i obligacji skarbowych USA. 10-latki drożały już ósmy dzień z rzędu, co według Bloomberga nie zdarzyło się od grudnia 2008 roku. Wiadomość o wzroście mediany ceny sprzedaży domu w sierpniu do pięcioletniego maksimum i deklaracja szefa Fed w Chicago, że QE3 trzeba kontynuować do momentu, kiedy przez kilka kwartałów co miesiąc będzie przybywać 200 tys. miejsc pracy, nie zdołały zmienić sytuacji na rynkach. Indeksy kończyły sesję bliżej dziennego minimum niż maksimum.

Na zamknięciu spadała wartość indeksów 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały akcje spółek z segmentu energii (-0,9 proc.), co wiązało się ze spadkiem notowań ropy do poziomu z początku sierpnia. Inwestorzy pozbywali się także papierów spółek IT (-0,8 proc.) i finansowych (-0,7 proc.). Najmniej straciły segmenty telekomunikacyjny (-0,1 proc.), dóbr codziennego użytku (-0,03 proc.). Jako jedyny wzrósł segment użyteczności publicznej (0,2 proc.). Ok. 70 proc. spółek z S&P500 kończyło sesję spadkiem kursu. Spośród wchodzących w skład Nasdaq Composite stało się tak w przypadku 80 proc. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones staniały 22. Najmocniej przecenione zostały akcje American Express, Bank of America i Walt Disney Co. Najmocniej drożały Boeing i Hewlett-Packard. 


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Akcje taniały po raz piąty, obligacje drożały po raz ósmy