Akcje wciąż w niełasce

Łukasz Bugaj, DM BOŚ
opublikowano: 13-03-2014, 17:38

Ostatnie sesje były bardzo trudne dla inwestorów, co wynikało głównie z dwóch czynników. Pierwszym są wciąż obecne obawy o rozwój sytuacji wokół Ukrainy, a drugim kwestia spowolnienia w Chinach.

O problemach Państwa Środka dzisiaj było szczególnie głośno, gdyż poznaliśmy kolejną serię niepokojących danych.

Przed publikacją wspomnianych danych nastroje na azjatyckich parkietach były całkiem niezłe i po części wynikały z wciąż stoickiego spokoju Amerykanów, gdzie wczorajsza sesja zakończyła się neutralnym wynikiem. Gdy jednak pojawiły się chińskie dane, klimat inwestycyjny uległ zauważalnemu pogorszeniu. Chodzi o serię informacji o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach, które podano za skumulowany okres stycznia i lutego. Miało to na celu wyeliminować wpływ ruchomego święta noworocznego, ale dane były tak złe, że próby tuszowania fatalnych odczytów z lutego na niewiele się zdały. Okazało się bowiem, że sprzedaż detaliczna wzrosła w okresie styczeń-luty o 11,8% rok do roku, czyli najwolniej od trzech lat i poniżej spodziewanego poziomu 13,5%. Zawiodła też sprzedaż detaliczna, gdzie odnotowano wzrost o 8,6%, co również minęło się z prognozami i było najniższym wskazaniem od kwietnia 2009 roku. Jeszcze gorzej zaprezentował się poziom inwestycji w aktywa trwałe, który dotychczas był głównym silnikiem wzrostu. Tutaj dynamika 17,9% była najniższa od 11 lat. Te dane mogły o tyle martwić, że rządzący w Pekinie próbują przestawić tory przyszłego rozwoju z inwestycji na konsumpcję. Okazuje się jednak, że jest to niezwykle trudne i spowolnienie tyczy się wszystkich sektorów gospodarki.

Początek sesji mimo fatalnych danych z Chin nie był jeszcze tak zły jak jej koniec. Co wpłynęło na pogorszenie sentymentu po południu? Tutaj właśnie pojawia się problem interpretacyjny widoczny również wczoraj. Trudno bowiem wskazać jednoznaczny zapalnik w postaci słów polityka czy informacji z agencji prasowej. Poznane popołudniem dane z USA były nawet całkiem dobre, gdzie sprzedaż detaliczna wzrosła po raz pierwszy od trzech miesięcy, sygnalizując możliwy zwrot po trudnej zimie. Inwestorzy przymykali na to oko i akcje sprzedawali w całej Europie. Być może przeszkadzać zaczyna zbliżające się wielkimi krokami referendum w sprawie dalszej przyszłości Krymu. Jego przeprowadzenie ze z góry wiadomym wynikiem wymieniane jest przez przywódców Zachodu jako katalizator nowych sankcji wobec Rosji. Sankcji, które zmierzać będą w stronę obostrzeń gospodarczych, a te z rynkowego punktu widzenia korzystne nie są. Zbliżający się weekend może być gorący, a to oznacza, że coraz mniej osób chce mieć akcje w portfelu gdy okaże się, że zamiast deeskalacji konfliktu obserwujemy proces odwrotny.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Polecane