Akcje za drogie na buy back

Zbigniew Kazimierczak
27-08-2004, 00:00

Spółka zaskoczyła inwestorów dobrymi wynikami za pierwsze półrocze. Ale na tym nie koniec.

Wzrost kursu giełdowego warszawskiego Prochemu, specjalizującego się w usługach inżynierskich, sprawił, że spółka musiała wstrzymać skup własnych akcji. Takie są dyrektywy rady nadzorczej.

Wczoraj wartość akcji Prochemu przekraczała momentami nawet poziom 16 zł, choć jeszcze niedawno kurs oscylował w okolicy 10-11 zł.

— To efekt dobrych wyników — ocenia Krzysztof Marczak, dyrektor finansowy spółki.

W samym drugim kwartale firma zarobiła na czysto 2 mln zł wobec 800 tys. zł przed rokiem. To zwiększa jej atrakcyjność, ale uniemożliwia kontynuację buy backu, choć na ten cel zostało jeszcze ponad 1 mln zł (w sumie było 1,2 mln zł).

— Spółka na pewno nie stoi za ostatnimi wzrostami kursu. Ktoś skupuje nasze akcje, ale nie mam pojęcia, kto. Może jakiś fundusz? — zastanawia się Krzysztof Marczak.

Zarząd zapowiedział, że w III kwartale przychody będą wyższe niż w całym pierwszym półroczu, kiedy zbliżyły się do 50 mln zł. Czy równie szybko będą rosły zyski?

— Nie walczymy o kontrakty za wszelką cenę. Wszystkie zlecenia muszą mieć odpowiedni poziom rentowności. Wzrost sprzedaży będzie więc mieć pozytywne konsekwencje — tłumaczy dyrektor.

Grupa Prochemu sprzedała niedawno 20 proc. udziałów w firmie ATEM Polska. I choć z 950 tys. EUR w gotówce wpłynęło na razie dwie trzecie kwoty, Prochem wykaże w trzecim kwartale na tej transakcji około 1,5 mln zł zysku brutto.

Dobre wyniki w okresie lipiec-wrzesień nie będą jednak tylko chwilowym wyskokiem. Pod koniec roku zaczyna się rozliczanie dużych kontraktów realizowanych przez Prochem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje za drogie na buy back