Akcje znów drożeją

Marek Druś
opublikowano: 26-05-2006, 00:00

Na rynki akcji powróciły wzrosty. Pomogły w tym dane makro w USA. Tempo wzrostu gospodarczego w I kwartale zostało tam skorygowane w górę mniej, niż oczekiwał rynek. Inwestorzy uznali, że zmniejsza to ryzyko kontynuacji serii podwyżek stóp procentowych. Drożały walory spółek surowcowych. To zasługa raportu Lehman Brothers, w którym uznano, że ich obecne ceny są atrakcyjnie niskie. W górę poszły kursy wielkiej trójki branży: BHP Billiton, Anglo American i Rio Tinto. Spadek cen ropy wywołał popyt na akcje spółek chemicznych. Wzrósł wyraźnie kurs największego w branży niemieckiego BASF.

Inwestorzy kupowali także papiery Rhodii, największego francuskiego producenta chemikaliów. Na giełdzie w Paryżu mocno drożały akcje Groupe Danone. Merrill Lynch dodał francuski koncern spożywczy do listy preferowanych spółek. Dzięki podwyższeniu rekomendacji do „kupuj” przez Deutsche Bank rosła cena walorów niemieckiego nadawcy telewizyjnego ProSiebenSat.1 Media. W grupie najmocniej taniejących spółek była London Stock Exchange. Inwestorzy pozbywali się jej papierów po tym, jak Nasdaq zasygnalizował, że nie będzie się śpieszył z ofertą przejęcia spółki.

W USA sesje rozpoczęły się od wzrostu indeksów. Kolejny dzień mocno drożały akcje General Motors, po kolejnych doniesieniach o sukcesie planu restrukturyzacji zatrudnienia. W górę poszły kursy dotkomów. Powodem była wiadomość o zawiązaniu strategicznej współpracy przez Yahoo i eBay. Ich papiery wyraźnie zdrożały. Wiadomość nie ucieszyła jednak posiadaczy akcji Goo-gle. Kurs właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej spadł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu