Akcje znów w niełasce, pożądane dolary i złoto

Roman Przasnyski
opublikowano: 08-09-2010, 00:00

Przyczyn wtorkowego nieoczekiwanego pogorszenia nastrojów na europejskich giełdach było kilka. Po pierwsze — informacja o konieczności podniesienia kapitałów europejskich banków w związku z wprowadzeniem nowych regulacji dla instytucji finansowych. Po drugie — chińskie władze ostrzegły, że produkcja przemysłowa w drugim półroczu będzie rosła znacznie mniej dynamicznie niż w pierwszym. Po trzecie — o 2,2 proc. spadły zamówienia w niemieckim przemyśle, gdy spodziewano się ich wzrostu o 0,6 proc. I wreszcie — po kilku sesjach wzrostów doszło do naturalnej korekty spadkowej.

Wydaje się, że ten ostatni czynnik ma największe znaczenie. Tym bardziej że zachowanie kontraktów na amerykańskie indeksy wskazywało możliwość wystąpienia korekty także za oceanem. Niezależnie od powodów, spadki stały się faktem, a ich skala była dość znaczna, szczególnie na rynkach uznawanych za bardziej ryzykowne. Awersję do ryzyka było też widać na rynku walutowym, gdzie umacniał się dolar i jen. Mocno w górę szybowały też ceny złota, zbliżając się do rekordów.

Sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od niewielkich spadków indeksów. Wpływ na to miały gorsze nastroje na głównych parkietach europejskich. WIG20 tracił na otwarciu 0,4 proc., a wskaźnik szerokiego rynku zniżkował o 0,2 proc. Najsłabiej wypadał indeks średnich spółek, zniżkujący o 0,7 proc. To głównie efekt tracących ponad 6 proc. akcji Boryszewa, zniżkującego o ponad 5 proc. Skotanu i prawie 4 proc. spadku walorów Impexmetalu.

Wśród największych spółek naszego parkietu najszybciej spadały akcje KGHM (o 1,9 proc.). Walory PZU i Telekomunikacji Polskiej taniały o ponad 1 proc.. Do południa sytuacja nie ulegała większym zmianom. WIG20 poruszał się w wąskim przedziale 2472-2483 punktów. Na plus można zaliczyć to, że nie ulegał on zwiększeniu skali spadków na głównych giełdach Europy i trzymał się znacznie lepiej, niż parkiety naszego regionu. Do nieco większych wahań doszło pod koniec handlu. Ostatecznie jednak WIG20 i WiG straciły po 0,36 proc., a sWIG80 zniżkował o 0,26 proc. Zdecydowanie odstawał od nich wskaźnik średnich firm, który spadł aż o 1,1 proc. Obroty wyniosły 1,1 mld zł.

Nasz indeks największych spółek trzymał się wczoraj wyjątkowo dobrze na tle rynków europejskich. Nie pierwszy raz tak demonstruje swoją niezależność. Problem tylko w tym, że zwykle nie trwa ona dłużej niż jeden dzień. Do europejskiego poziomu dostosował się nieoczekiwanie wskaźnik naszych średniaków, wśród których w ciągu dnia zaledwie co czwarta spółka zdołała utrzymać się na plusie. Cechą wyróżniającą ten rynek w ostatnich dniach są wyraźnie rosnące obroty. Być może część kupujących walory w trakcie niedawnej fali wzrostowej postanowiła zrealizować zyski.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane