Akcje Żywca przestały rosnąć

Maciej Zbiejcik
30-01-2002, 00:00

Przerwana została dobra passa notowań Żywca, dzięki której walory browaru przez kilka sesji z rzędu poprawiały swoje roczne maksimum. Wczoraj akcje spółki potaniały prawie o 2 proc.

Nie zmienia to faktu, że walory Żywca w ciągu ostatnich 3 miesięcy zyskały aż 50 proc., dochodząc do poziomu 275 zł. Jednak z racji małej płynności tych papierów, tylko niewielkie grono inwestorów mogło korzystać z koniunktury na akcjach browaru. Ponad 93 proc. akcji znajduje się w rękach Heinekena. Tak duży pakiet skupiony w rękach jednego inwestora blokuje poczynania innym, skutecznie ograniczając obroty na akcjach browaru.

W ocenie specjalistów, ostatni wzrost notowań Żywca jest zasługą nie tylko ogólnej poprawy koniunktury na warszawskim parkiecie. Analitycy podkreślają, że podstawą ostatniej aprecjacji są spekulacje inwestorów na temat ewentualnego wycofania browaru z warszawskiej giełdy.

Gracze nauczeni doświadczeniem chociażby innych spółek z branży spożywczej (Animex, Morliny) mają nadzieję, że Heineken skupi w wezwaniu brakujący pakiet akcji Żywca, by opuścić GPW. Dla lidera krajowego rynku piwa wycofanie się z obrotu publicznego może mieć duże znaczenie. Najgroźniejszy konkurent żywieckiego browaru — Kompania Piwowarska — nie jest spółką publiczną, co zwalnia ją z obowiązków informacyjnych. Natomiast Żywiec zmuszony jest do nieustannej prezentacji swoich poczynań, a tym samym odkrywania własnej strategii przed konkurencją.

Analitycy raczej wykluczają, aby wzrost popytu na akcje Żywca wynikał z pobudek czysto fundamentalnych. Trudno bowiem spodziewać się rewelacyjnych wyników sprzedaży piwa w zimowych miesiącach. Spółka po trzech kwartałach 2001 roku zanotowała przychody na poziomie 768,9 mln zł i stratę netto — 0,9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje Żywca przestały rosnąć