Akcjonariat na razie bez zmian

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 29-04-2004, 00:00

Invest-Bank nie zostanie dokapitalizowany 25 mln zł, a do jego akcjonariatu nie wejdzie nowy inwestor. Przynajmniej na razie.

Nadal nie wiadomo, kto miał być tajemniczym inwestorem Invest-Banku. Akcjonariusze podczas walnego zgromadzenia nie podjęli bowiem uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki z 261,9 mln zł do 286,9 mln zł w drodze emisji nowych akcji. Z prawa poboru tego pakietu, który dawałby około 10-proc. udział w kapitale, mieli zostać wyłączeni dotychczasowi akcjonariusze. Zarówno zarząd banku, jak i Zygmunt Solorz-Żak, jego inwestor i szef rady nadzorczej, odmówili wyjaśnienia, do kogo pakiet miał być skierowany.

Akcjonariusze zdecydowali także o przeznaczeniu całego ubiegłorocznego zysku netto na kapitał zapasowy. Ostatecznie wyniósł on 3,2 mln zł, a nie 12 mln zł, ani też 4 mln zł, jak wcześniej informowano. Ujawniono także, że zwrot z kapitału banku ROE wynosi za ubiegły rok 1,2 proc. Udziałowcy udzielili też skwitowania członkom zarządu i rady banku.

Właściciele podkreślają, że nie ma planów znalezienia nowego inwestora dla banku, który poprowadziłby go razem z dotychczasowymi udziałowcami.

— Nie myślimy o szukaniu inwestora dla Invest-Banku. Spółka utrzymuje dobre tempo rozwoju, zdobywa rynek. Ma wysoki współczynnik wypłacalności. Jesteśmy zadowoleni z tej inwestycji — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

Invest-Bank pozostanie bankiem detalicznym, jednak bardziej rozwinie segment usług dla przedsiębiorstw, wzbogaci ofertę kredytów konsumpcyjnych, ma też ambicję przejąć z rynku część płatności masowych.

Tymczasem w tle pozostaje konflikt między Invest-Bankiem a Piotrem Bykowskim, jego byłym akcjonariuszem. Od kilku miesięcy grozi on, że ponownie przejmie kontrolę nad spółką, wykorzystując w tym celu weksle, których istnienie potwierdziła Prokuratura Rejonowa Warszawy Pragi-Południe. Zarząd banku nie chce tego komentować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu