Akcjonariusz Mewy jest przeciw nowej emisji akcji

Magdalena Laskowska
opublikowano: 05-02-2008, 00:00

Spółka z Biłgoraja chce z rynku zdobyć pieniądze na konsolidację branży odzieżowej, jednak na drodze może stanąć jeden z jej właścicieli.

Spółka z Biłgoraja chce z rynku zdobyć pieniądze na konsolidację branży odzieżowej, jednak na drodze może stanąć jeden z jej właścicieli.

Zarząd odzieżowej Mewy szykuje emisję akcji i liczy, że w tych niestabilnych dla giełdy czasach zdobędzie z rynku 26 mln zł, które wyda na przejęcia spółek z branży. Tymczasem nie każdemu taki pomysł odpowiada. Janusz Rajch, jeden z akcjonariuszy Mewy, który ma 10 proc. kapitału, uważa, że emitowanie akcji po to, by przejmować jedynie część udziałów odzieżowych firm, nie ma sensu. Przypomnijmy, że Mewa zawarła ostatnio umowę przedwstępną dotyczącą zakupu odzieżowej firmy z południa Polski, której nazwy nie ujawnia. Docelowo Mewa zdobędzie blisko połowę kapitału tej spółki, a kontrolę nad nią będzie sprawować dzięki przewadze w radzie nadzorczej.

— Złożyłem do zarządu spółki 18 i 21 stycznia dwa wnioski, z prośbą o zwołanie walnego zgromadzenia w najbliższym możliwym terminie oraz umieszczenie w programie obrad punktu o odwołaniu emisji — mówi Janusz Rajch.

— Otrzymaliśmy od Janusza Rajcha pisma, które formalnie nie są wnioskami. Zawierają wady proceduralne, dlatego nie poinformowaliśmy rynku o nich. Jednak na pewno odpowiemy akcjonariuszowi na jego prośbę — twierdzi Józef Kiszka, prezes Mewy.

Akcjonariusz zastrzega, że jeśli prezes nie odpowie na jego wnioski, zwróci się do sądu o wyznaczenie terminu walnego.

— Prezes Mewy zadzwonił do mnie po otrzymaniu wniosków i nalegał, bym je odwołał, bo to działanie na niekorzyść spółki. Moim zdaniem, kolejna emisja akcji i wydawanie pieniędzy na niepełne przejęcie nie wróży najlepiej spółce — mówi akcjonariusz.

Spółka poinformowała już o otrzymaniu wniosku od Janusza Rajcha z prośbą o zwołanie walnego i odwołanie rady nadzorczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Laskowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu