Akcjonariusz pozwał byłego prezesa Ubera

aktualizacja: 11-08-2017, 07:37

Benchmark Capital, jeden z pierwszych inwestorów Uber Technologies, pozwał byłego prezesa spółki i jej założyciela Travisa Kalanicka, donosi Reuters.

Benchmark Capital chce całkowicie odsunąć Kalanicka od władzy w Uberze i od wpływu na kierowanie firmą. W pozwie zarzuca mu, że ukrywał nieprawidłowości i spiskował, aby utrzymać władzę w firmie po tym jak został zmuszony do odejścia z niej w czerwcu.

Zobacz więcej

Travis Kalanick fot. Bloomberg

Kalanick wydał oświadczenie, w którym twierdzi iż stawiane mu zarzuty nie mają żadnego uzasadnienia, a pozew oparty jest na kłamstwach i fałszywych oskarżeniach. Były prezes giganta parataksówkowego zarzuca Benchmark, że jego działania służą jedynie własnemu interesowi i są szkodliwe dla Ubera.

- To jawna próba pozbawienia Travisa Kalanicka jego praw jako założyciela i akcjonariusza – głosi oświadczenie byłego prezesa Ubera.  

Komentatorzy podkreślają, że Benchmark zdecydował się na skorzystanie z „nuklearnej opcji” pozywając Kalanicka. Zwracają uwagę, że firma venture capital była jednym z pierwszych inwestorów Ubera, a Bill Gurley, szef Benchmark, był uważany za mentora Kalanicka i jedną z najbliższych mu osób. Reuters przypomina, że w czerwcu Gurley zrezygnował z zasiadania w radzie dyrektorów Ubera z powodu coraz większego rozczarowania zachowaniem Kalanicka.

Benchmark ma 13 proc. akcji Ubera i kontroluje 20 proc. głosów na jego walnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Akcjonariusz pozwał byłego prezesa Ubera