Akcjonariusze Danske Banku chcą natychmiastowego odejścia prezesa, bez premii

opublikowano: 25-09-2018, 07:33

Thomas Borgen, prezes Danske Banku zrezygnował w ubiegłym tygodniu z powodu afery prania brudnych pieniędzy na wielką skalę. Został jednak na stanowisku do wyłonienia następcy. Akcjonariusze są niezadowoleni.

Największy duński bank jest w centrum afery dotyczącej największego w ostatnim czasie wykrytego w Europie prania brudnych pieniędzy. Estoński oddział Danske Banku w latach 2007-2015 miał obsłużyć aż 200 mld EUR płatności, z których znaczna część budzi podejrzenia.

Danske Bank
Zobacz więcej

Danske Bank fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu prezes Thomas Borgen ogłosił rezygnację, uznając swoją odpowiedzialność za błędy w zarządzaniu bankiem, ale rada nadzorcza poprosiła go o pozostanie na stanowisku do wskazania następcy. Nie podała jednak żadnego terminu. Warunki rezygnacji prezesa pozwalały mu liczyć na premię w postaci 12-miesięcznego wynagrodzenia. Niektórzy akcjonariusze Danske Banku jednak zaprotestowali. Stowarzyszenie Duńskich Akcjonariuszy uznało decyzję rady nadzorczej za „dziwną” i „daleką od doskonałości”.

- Premie powinny odzwierciedlać sytuację, w której zarząd wykonał nadzwyczaj dobrą pracę – tłumaczy szef stowarzyszenia Leonhardt Pihl. – Nie uważam, aby można było o tym mówić w tym przypadku – dodał.

Jens Munch Holst, dyrektor MP Pension, akcjonariusza Danske Banku zarządzającego 20 mld USD aktywów powiedział, że nie rozumie dlaczego Borgen nie opuścił jeszcze banku.

- Musi natychmiast odejść. Wszystko inne jest niezrozumiałe i niesatysfakcjonujące – powiedział.  

Danske Bank nie ujawnił na jakie pieniądze za ten rok  może liczyć Borgen. W 2017 roku dostał 15,4 mln DKK (2,4 mln USD), z czego ok. jedna czwarta to dodatkowe pieniądze, które mogą mu zostać „obcięte”.

Borgen zaczął kierować Danske Bankiem w 2013 roku i zdobył wielkie uznanie za wyprowadzenie największego duńskiego banku na prostą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu