Akcjonariusze PKE zaakceptowali warunki emisji obligacji

Polska Agencja Prasowa SA
18-07-2006, 13:36

Akcjonariusze Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) zaakceptowali we wtorek warunki emisji przez spółkę wartych do 650 mln zł obligacji, przeznaczonych na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza w Będzinie.

Akcjonariusze Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) zaakceptowali we wtorek warunki emisji przez spółkę wartych do 650 mln zł obligacji, przeznaczonych na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza w Będzinie.

Według przedstawicieli PKE, zgoda akcjonariuszy (największym jest Skarb Państwa) na warunki emisji ostatecznie zamyka procedury związane z finansowaniem rozpoczętej już budowy nowego bloku. Warta w sumie ok. 2 mld zł inwestycja to jedno z największych w ostatnich latach przedsięwzięć w polskiej energetyce.

Organizatorami emisji obligacji oraz podmiotami gwarantującymi ich objęcie na rynku pierwotnym są Bank Handlowy w Warszawie, Bank BPH oraz BRE Bank. Program emisji będzie przeprowadzony w sześciu seriach. Daty emisji poszczególnych serii określi zarząd PKE. Emisja pierwszej serii nastąpi nie później niż w ciągu roku. Daty wykupu obligacji danej serii zostaną ustalone przez zarząd spółki i będą przypadać nie później niż 10 lat od daty emisji.

Obradujące we wtorek w Jaworznie walne zgromadzenie akcjonariuszy PKE wyraziło także zgodę na ustanowienie tzw. ograniczonych praw rzeczowych na majątku Elektrowni Jaworzno III i Elektrowni Łagisza. To zabezpieczenie ewentualnych roszczeń wierzycieli spółki z tytułu emisji obligacji oraz zobowiązań wynikających z pożyczek zaciągniętych na tę inwestycję w funduszach ekologicznych.

Rozpoczęta w styczniu tego roku budowa jest elementem strategii koncernu. Blok będzie dysponował mocą 460 megawatów i spełni wymagania wynikające z wprowadzonych przez UE dyrektyw ekologicznych. Blok w Elektrowni Łagisza będzie spalał rocznie ok. 1,2 mln ton węgla. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec pierwszego kwartału 2009 roku.

Akcjonariusze PKE dokonali również zmian w składzie rady nadzorczej. Na wniosek Skarbu Państwa w jej skład weszli Remigiusz Nowakowski, Igor Styn, Ireneusz Komoszyński, Bogumił Dudek, Filip Grzegorczyk i Mariusz Dąbrowski.

Podczas pierwszej części WZA, odbywającej się 27 czerwca, podjęto m.in. uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdań zarządu i rady nadzorczej za 2005 rok. Zdecydowano też o podziale 281,2 mln zł zysku. 253,17 mln zł z tej kwoty zasiliło kapitał zapasowy z przeznaczeniem na rozwój firmy, a ponad 28 mln zł (18 groszy na akcję) przeznaczono na dywidendę.

Południowy Koncern Energetyczny jest drugim pod względem wielkości producentem energii w Polsce. Ma 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. w rynku ciepła w woj. śląskim. PKE zatrudnia ponad 5,7 tys. osób.    mab/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcjonariusze PKE zaakceptowali warunki emisji obligacji