Akcjonariusze Polkomtela liczą na ugodę

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 11-03-2008, 00:00

Minister skarbu spotyka się z inwestorem Polkomtela. W piątek odbędzie się rada nadzorcza. Zmiany w zarządzie nie są przesądzone.

Minister skarbu spotyka się z inwestorem Polkomtela. W piątek odbędzie się rada nadzorcza. Zmiany w zarządzie nie są przesądzone.

Vodafone prosił, prosił, no i wyprosił. Minister skarbu spotka się z brytyjskim inwestorem, posiadającym 19,61 proc. akcji Polkomtela.

— Minister spotka się z przedstawicielami Vodafone w środę. Inwestor wysłał do resortu cztery listy z prośbą o takie spotkanie — mówi wysoki urzędnik resortu skarbu.

Pierwotnie resort skarbu mówił o spotkaniu dopiero po rozstrzygnięciu wiedeńskiego arbitrażu, które może dać zielone światło akcjonariuszom do kupna 19,61 proc. walorów Polkomtela sprzedawanych przez duński TDC. Pojawiły się jednak informacje, że wyrok może wręcz skomplikować obecną sytuację.

— Nie komentujemy ani prywatnych spotkań, ani arbitrażu przed wyrokiem wiedeńskiego sądu — mówi rzecznik Vodafone, który prosił o niepodawanie nazwiska.

Powtórka z Eureko

To pierwsze spotkanie, więc trudno spodziewać się po nim jakichkolwiek konkretów. Polscy akcjonariusze mają jednak nadzieję, że resort postąpi w przypadku Vodafone podobnie jak z Eureko i będzie próbował polubownie rozwiązać arbitraż.

— Bardzo cenna byłaby inicjatywa rządu w celu rozwiązania sporu w akcjonariacie Polkomtela. Może to przynieść rządowi wyłącznie korzyści — mówi Piotr Siemion z KGHM, właściciela 19,61 proc. papierów Polkomtela.

Vodafone chce w arbitrażu zablokować sprzedaż akcji przez TDC, gdyż finalizacja tej transakcji da polskim udziałowcom ponad 75-procentowy pakiet w Polkomtelu.

W połowie ubiegłego roku pojawiły się nieoficjalne informacje, że minister skarbu zaproponował Vodafone zakup 19,61 proc. akcji Polkomtela należących do PKN Orlen. Orlen walory chce i tak sprzedać, a dzięki tej transakcji Vodafone umocniłby się w spółce. Sprawa się ostatnio skomplikowała, bo obecne stano-wisko ministerstwa skarbu brzmi: polscy akcjonariusze kupują akcje, by je zatrzymać.

Zmiany w zarządzie

W piątek odbędzie się rada nadzorcza Polkomtela. Sytuacja jest dość nerwowa, bo pojawiają się spekulacje o możliwości odwołania części zarządu, na czele z prezesem Adamem Glapińskim, zaufanym braci Kaczyńskich. Pojawiają się też sygnały, że do zmian nie dojdzie szybko.

— Skarb postanowił spokojnie podejść do sprawy i poczekać na walne zgromadzenia, które wyczyszczą władze spó- łek nominujących członków rady nadzorczej Polkomtela — mówi nasz informator w ministerstwie skarbu.

Wymiana zarządów w polskich spółkach akcjonariuszach Polkomtela może potrwać jeszcze dwa miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcjonariusze Polkomtela liczą na ugodę