Akcjonariusze wytoczyli proces Fonowi

Jarosław Królak
03-11-2010, 00:00

Spółka została pozwana o 4 mln zł odszkodowania na rzecz 35 byłych akcjonariuszy.

Spółka została pozwana o 4 mln zł odszkodowania na rzecz 35 byłych akcjonariuszy.

W 2007 r. Fon planował emisję akcji serii F. Przyznał akcjonariuszom prawa poboru i "odciął" ich wartość od kursu. Nie weszły one do obrotu, bo Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdziła prospektu. Emisję akcji odwołano, a prawa poboru anulowano. 35 byłych akcjonariuszy obarcza zarząd winą za straty. Poszkodowanych reprezentuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

— Kilka dni temu złożyliśmy pozew do sądu. Podkreślam, że nie jest to pozew zbiorowy — mówi Piotr Cieślak, wiceprezes SII.

To niespodzianka, gdyż do tej pory głosy, płynące ze stowarzyszenia, sugerowały, że jednak będzie to modny ostatnio pozew grupowy. Zagadkę wyjaśnia Monika Deorowicz, radca prawny z kancelarii Żyglicka i Wspólnicy, reprezentująca SII.

— To jest pozew na podstawie kodeksu cywilnego, a nie ustawy o pozwach zbiorowych. Powodem jest SII, które jako organizacja społeczna wystąpiło do Sądu Okręgowego w Warszawie w interesie 35 poszkodowanych obywateli. Dzięki temu powód jest zwolniony z opłaty sądowej — mówi Monika Deorowicz.

Byli akcjonariusze Fon domagają się 4 mln zł odszkodowania. Zarzucają zarządowi spółki naruszenie obowiązków informacyjnych. Ten zaś uznaje zarzuty za bezpodstawne. Sylwia Szwed, prezes Fonu, argumentuje, że z emisji akcji serii F formalnie wycofało się walne spółki z połowy grudnia 2007 r.

— Przeprowadzone przez zarząd, radę nadzorczą i walne czynności dotyczące zakończenia tej emisji akcji były prawidłowe i zgodne z prawem — zapewnia Sylwia Szwed.

Pani prezes apelowała do byłych akcjonariuszy o rezygnację z procesu. Bez skutku.

— Ten pozew to PR-owski zabieg SII, które szuka rozgłosu. Rok temu wnieśliśmy do prokuratury wniosek o delegalizację tej organizacji, ponieważ naszym zdaniem działa ona na niekorzyść rynku kapitałowego — oskarża Mariusz Patrowicz, członek rady nadzorczej Fon.

W jego ocenie pozew nie ma szans w sądzie.

— To akcjonariusze zadecydowali o rezygnacji z tej emisji akcji. Zapewne niektórzy z nich teraz idą do sądu. Jednak pretensje powinni mieć do walnego, że zrezygnowało z emisji, a nie do władz spółki — mówi Mariusz Patrowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcjonariusze wytoczyli proces Fonowi