Akcjonariusze ZE PAK bez porozumienia, następne walne zgromadzenie 11 kwietnia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2005, 20:29

NWZA Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zostało zakończone, jednak akcjonariusze spółki nie podjęli decyzji o zaciągnięciu przez ZE PAK bankowego kredytu, jak i o emisji akcji na dokończenie inwestycji Pątnów II. Następne NWZA zaplanowano na 11 kwietnia - poinformowała prezes ZE PAK Katarzyna Muszkat.

NWZA Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zostało zakończone, jednak akcjonariusze spółki nie podjęli decyzji o zaciągnięciu przez ZE PAK bankowego kredytu, jak i o emisji akcji na dokończenie inwestycji Pątnów II. Następne NWZA zaplanowano na 11 kwietnia - poinformowała prezes ZE PAK Katarzyna Muszkat.

"Walne się zakończyło, spółka nie uzyskała decyzji, na które czekała. Wszystkie punkty były głosowane jednak nic +nie przeszło+. Następne walne odbędzie się 11 kwietnia" - powiedziała w czwartek dziennikarzom po zakończeniu NWZA prezes ZE PAK.

Zgodnie z porządkiem obrad, akcjonariusze ZE PAK, czyli Elektrim i Skarb Państwa, głosowali nad zatwierdzeniem warunków zaciągnięcia przez Pątnów II kredytu bankowego oraz nad uchwałami niezbędnymi do udzielania bankom gwarancji.

Dodatkowo akcjonariusze głosowali nad emisją 9,6 mln akcji serii C bez prawa poboru.

Głosowanie nad uchwałą w sprawie podwyższenia kapitału było skazane na niepowodzenie, bowiem akcjonariusze spółki nie mogli już wcześniej dojść do porozumienia w sprawie wyceny akcji.

We wtorek NWZA ZE PAK zostało przerwane na doprecyzowanie projektów uchwał dotyczących zaciągnięcia przez ZE PAK bankowego kredytu. Bliższe wydawało się więc porozumienie w tej drugiej sprawie, do czego jednak w czwartek nie doszło.

ZE PAK liczył na zgodę akcjonariuszy na zaciągnięcie bankowego kredytu w wysokości 222 mln euro oraz podjęli uchwały dotyczące jego zabezpieczenia. Kredyt ten udzielić chce sześć banków, w tym EBOR.

W czwartek Skarb Państwa na NWZA przedstawił swoje stanowisko, z którego wynika, że będzie gotowy głosować nad uchwałami dotyczącymi zgody na zaciągnięcie kredytu dopiero po podpisaniu przez Elektrim aneksu do umowy prywatyzacyjnej, który regulować będzie warunki finansowania inwestycji Pątnów II zgodne z warunkami stawianymi przez banki.

Dodatkowe warunki Skarbu Państwa dotyczyły zabezpieczenia tego kredytu.

Zgodnie z oczekiwaniami banków, planowano utworzenie m.in. spółki PAK Infrastruktura Sp. z o.o., spółki zależnej od ZE PAK, która przejąć miała majątek, który byłby używany wspólnie przez ZE PAK, jak i nową elektrownię Pątnów II.

Zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w czwartek przez Skarb Państwa, może się on zgodzić na takie rozporządzenie składnikami majątku ZE PAK dopiero po podpisaniu przez Pątnów II umowy kredytowej z bankami.

Elektrim nawiązując do tego stanowiska stwierdził, że działania takie wskazują na to, że intencją Skarbu Państwa jest raczej niedopuszczenie do realizacji inwestycji Pątnów II.

"Działania Skarbu Państwa - składane oświadczenia i wielokrotnie zmieniane wnioski potwierdzają, iż rzeczywistą wolą i zamiarem Skarbu Państwa było i pozostaje niedopuszczenie do realizacji inwestycji Pątnów II przez Elektrim, czym jednocześnie Skarb Państwa narusza ciążące na nim zobowiązania" - napisał Elektrim w swoim oświadczeniu.

Elektrim ma około 41 proc. akcji PAK, SP 50 proc., a pozostałe należą do pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane