Dotychczasowi akcjonariusze zmniejszają zaangażowanie w Xiaomi

opublikowano: 16-01-2019, 09:21

Ostatnie tygodnie na giełdzie nie są zbyt udane dla koncernu Xiaomi, czołowego chińskiego producenta telefonów komórkowych i elektroniki użytkowej. Spółkę opuszczają kolejni akcjonariusze.

W środę agencje donoszą, że nieujawniony inwestor sprzedał 231 milionów akcji klasy B po 9,45 dolara za sztukę, co oznacza pozbycie się walorów o  5,1 proc. poniżej ceny z zamknięcia wtorkowej sesji. To kolejna sprzedaż dużego pakietu akcji po ubiegłotygodniowym zakończeniu sześciomiesięcznej blokady. Jej zniesienie pozwala pierwotnym udziałowcom sprzedać akcje Xiaomi po raz pierwszy. Akcje koncernu straciły w środę 2,7 proc.

Xiaomi
Zobacz więcej

Xiaomi fot. Bloomberg

Xiaomi było obiektem jednej z najbardziej gorących pierwotnych ofert publicznych (IPO) na świecie w ostatnich latach. Wartość  koncernu szacowana była początkowo przez niektórych analityków i bankierów nawet na 100 mld USD. Tymczasem od debiutu akcji na giełdzie w Hongkongu kapitalizacja spółki spadła z 61 mld do „jedynie” około 30 mld USD. 

Fala transakcji pozagiełdowych w zeszłym tygodniu zasygnalizowała, że wiele osób skorzystało z okazji, aby pozbyć się akcji Xiaomi. Tak było m.in. w przypadku funduszu wspieranego przez miliardera Yuri Milnera, jednego z najbardziej energicznych inwestorów startupów na świecie,  który rozdzielił miliony akcji Xiaomi wśród inwestorów, zmniejszając swój udział do mniej niż 4,99 proc.

Sytuacja może jeszcze pogorszyć się w drugiej połowie br., kiedy to w lipcu odblokowanych zostanie jeszcze więcej akcji spółki, na sprzedaż których obowiązuje roczne embargo.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu