Akt oskarżenia przeciwko 18 osobom, które wyłudziły 27 mln kredytów

  • PAP
opublikowano: 09-01-2018, 12:43
aktualizacja: 09-01-2018, 12:45

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Bożenie W. i 17 innym osobom, które wyłudziły 27 mln zł kredytów i leasingów oraz prały brudne pieniądze - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa.

W liczącym prawie 400 stron oskarżenia, skierowanym do Sądu Okręgowego Bożenie W. i pozostałym osobom prokuratura zarzuciła udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wyłudzanie kredytów i leasingów w oparciu o nierzetelne i podrobione dokumenty oraz pranie brudnych pieniędzy.

fot. Marek Wiśniewski

W czasie śledztwa ustalono, że w latach 2009-2010 między innym w Bydgoszczy, Poznaniu, Wałbrzychu, Pile i Grudziądze poszczególni członkowie grupy, w ramach podziału ról, wyszukiwali osoby - tzw. słupy. Przygotowywane były dla nich nierzetelne i podrobione dokumenty niezbędne do zawieraniu umów z wybranymi instytucjami kredytowo-leasingowymi.

Były to głównie zaświadczenia i fikcyjnym zatrudnieniu i osiąganych dochodach i sfałszowane historie rachunków bankowych. Tzw. słupy przedkładały te dokumenty w banku i zawierały umowy kredytowo-leasingowe.

W procederze brały udział także osoby związane zawodowo z branżą bankową, w tym była naczelnik Wydziału Bankowości Osobistej i Prywatnej I Oddziału Banku PKO SA w Bydgoszczy.

Bank poinformował PAP, że Bożena W. prowadziła firmę pośrednictwa kredytowego. Spośród 18 oskarżonych cztery osoby wyraziły wolę dobrowolnego poddania się karze. Jedna z nich wyraziła zgodę na karę roku i 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności; będzie musiała też naprawić wyrządzoną swoimi czynami szkodę.

Skierowany do sądu akt oskarżenia jest już kolejnym, który sporządzono w wyniku prowadzonego do kilku lat złożonego śledztwa. W jego toku przedstawiono zarzuty łącznie ponad 100 osobom zaangażowanym w przestępczy proceder, a ponad wobec 60 z nich zapały już prawomocne wyroki skazujące. W sprawie zabezpieczono majątek o łącznej wartości około 21 mln zł. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane