Czytasz dzięki

Akt oskarżenia ws. grupy przestępczej wyłudzającej VAT

PAP, DI
opublikowano: 29-06-2019, 10:41

Akt oskarżenia w sprawie grupy przestępczej działającej na terenie Małopolski, która według śledczych miała wyłudzić blisko 19 mln zł tytułem zwrotu podatku VAT, skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie kielecka prokuratura. Oskarżonym grożą kary do 10 lat więzienia.

Jak poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, akt oskarżenia dotyczy przeprowadzania nierzetelnych transakcji wewnątrzunijnego obrotu asortymentem stalowym, w szczególności prętami żebrowanymi. Nieprawidłowości w tym zakresie wykryły dwa Urzędy Kontroli Skarbowej z Małopolski i Generalny Inspektor Informacji Finansowej.

W toku śledztwa zebrano materiał dowodowy w postaci przede wszystkim dokumentacji finansowo-księgowej, transportowej, przesłuchano blisko pół tysiąca świadków, pozyskano opinie biegłych z zakresu księgowości, informatyki, badań pisma ręcznego, a nadto szereg analiz przepływu środków na rachunkach bankowych. Jak podkreślił Prokopowicz, w sprawie koniecznym było wykonanie na szeroką skalę czasochłonnych czynności dowodowych na terenie UE, a także Izraela, Ukrainy i Rosji. "Uzyskano także z właściwych Urzędów Kontroli Skarbowej decyzje dotyczące wymiaru zobowiązań podatkowych w zakresie podatku VAT dla poszczególnych podmiotów objętych śledztwem" – zaznaczył rzecznik prokuratury.

Dodał, że na postawie tak zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, że na terenie Małopolski od stycznia 2008 r. do grudnia 2010 r. działała zorganizowana grupa zajmująca się popełnianiem przestępstw związanych przede wszystkim z wyłudzaniem VAT-u.

W czwartek akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do Sądu Okręgowego w Krakowie przeciwko 30 oskarżonym. "Większość z podejrzanych usłyszała prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia konkretnych przestępstw, w tym karnoskarbowych, a także oszustw, podrabiania dokumentów i posłużenia się takimi dokumentami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę i posługiwania się nimi w celu osiągnięcia korzyści majątkowej" – przekazał Prokopowicz.

Dodał, że większość podejrzanych w toku przesłuchań nie przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów, składali natomiast wyjaśnienia, z treści których wynikało, iż badane transakcje stanowiły rzetelny obrót towarem.

W toku śledztwa prokurator zabezpieczył, na poczet przyszłych kar o charakterze majątkowym, mienie podejrzanych o wartości ponad 22 mln zł. Oskarżonym grożą kary do 10 lat więzienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane