Aktywa Banku Japonii większe niż PKB kraju

opublikowano: 13-11-2018, 11:55

Japonia jest pierwszym krajem z grupy G7 i drugim po Szwajcarii, której bank centralny ma aktywa wartości większej niż PKB kraju, pisze Reuters.

Wzrost aktywów Banku Japonii to skutek trwających pół dekady zakupów, mających stymulować inflację. Spowodowały one, że ok. 45 proc. obligacji państwa należy do banku centralnego. Obecnie jego aktywa wynoszą 554,6 bln JPY (4,87 bln USD). To więcej niż wynosi łączne PKB pięciu gospodarek wschodzących: Turcji, Argentyny, RPA, Indii i Indonezji. Tymczasem nominalny PKB Japonii w kwartale zakończonym w czerwcu sygnalizował, że w ujęciu rocznym może wynieść 552,82 bln JPY. W środę pojawi się odczyt za kolejny kwartał, który według ekonomistów może obniżyć szacunek rocznego PKB z powodu strat spowodowanych przez katastrofy naturalne.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Widać wyraźnie, że polityka Banku Japonii jest nie do utrzymania. Może on ponieść straty gdyby musiał podwyższyć stopy do, powiedzmy, 2 proc. – skomentował Hidenori Suezawa, analityk SMBC Nikko Securities. – Także w przypadku nadzwyczajnych okoliczności, jak katastrofy naturalne lub wojna, Bank Japonii nie byłby w stanie finansować dłużej obligacji państwa – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu