Aktywa funduszy inwestycyjnych zmniejszyły się w X o 800 mln zł

05-11-2004, 14:15

W październiku aktywa funduszy inwestycyjnych uszczupliły się o 800 mln zł. Na koniec miesiąca fundusze zarządzały łącznie 34,2 mld zł, o 2,3 proc. niższymi niż na koniec września - poinformowali w piątek analitycy z Analizy Online. Zwrócili jednak uwagę, że mimo spadku wartości aktywów wyrażonej w złotych, "dzięki umocnieniu złotego względem podstawowych walut, aktywa netto polskich funduszy po raz pierwszy w historii przekroczyły barierę 10 mld dolarów".

Zdaniem specjalistów z Analizy Online spadek aktywów funduszy inwestycyjnych w październiku może mieć związek z ofertą publiczną akcji banku PKO BP i Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP).

„Z jednej strony struktura umorzeń (głównie fundusze rynku pieniężnego i papierów dłużnych) na pozór może przeczyć tezie o związku z prywatyzacją (PKO BP i WSiP), z drugiej zaś powszechność opinii o +murowanych zyskach+ oczekujących w przypadku pierwszej z wymienionych ofert, nie pozwala owego związku przekreślać w sposób kategoryczny" - uważają.

Jak napisali, mimo ogólnego spadku aktywów, wzrost wartości zgromadzonych środków odnotowały trzy grupy funduszy.

Najwięcej, bo o 11 proc., wzrosły aktywa funduszy prowadzących specyficzną politykę inwestycyjną, które nie należą do żadnej z wyodrębnianych przez Analizy Online grup. W grupie tej znajduje się 15 funduszy, na przykład takie, które inwestują jednocześnie na polskim i zagranicznym rynku akcji czy fundusze nieruchomości.

„Duży przyrost aktywów w tej grupie wynika z utworzenia funduszu Pioneer Bezpieczna Alokacja, który zebrał w październiku ponad 100 mln zł" - powiedział Grzegorz Raupuk z Analizy Online.

Z obliczeń Analizy Online wynika, że aktywa netto funduszy inwestujących na polskim rynku akcji wzrosły w październiku o 1 proc., a aktywa funduszy zagranicznych papierów dłużnych o 0,2 proc.

W pozostałych kategoriach funduszy największy spadek wartości zarządzanych aktywów, o 8,2 proc. odnotowały fundusze polskiego rynku pieniężnego. Wartość aktywów funduszy akcji zagranicznych spadła o 6,9 proc., polskich papierów dłużnych o 4,5 proc., funduszy stabilnego wzrostu o 2,4 proc., a funduszy prowadzących mieszaną politykę inwestycyjną o 0,2 proc.

Analizy Online oceniają, że październikowe saldo wpłat i umorzeń było po raz kolejny z rzędu ujemne i wyniosło 711 mln zł.

"To najgorszy wynik od grudnia 2003 r., gdy mieliśmy do czynienia z wygaśnięciem części oferty antypodatkowej (klienci wypłacili wówczas z funduszy łącznie 1,2 mld zł - PAP)" - oceniają eksperci z Analizy Online.

Po październiku ujemne jest również saldo inwestycji w jednostki uczestnictwa i certyfikaty uczestnictwa liczone od początku roku. Wynosi ono minus 243 mln zł.

W październiku najwięcej jednostek umorzyli klienci inwestujący w fundusze rynku pieniężnego. Analizy Online oceniają, że w tej grupie ujemne saldo wpłat i umorzeń mogło nieznacznie przekroczyć 500 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aktywa funduszy inwestycyjnych zmniejszyły się w X o 800 mln zł