Aktywa netto TFI spadły o 0,2 proc. do 251,9 mld zł na koniec stycznia

ISBNews
opublikowano: 09-02-2016, 16:19

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych obniżyła się o 0,2% m/m, czyli o 0,5 mld zł do 251,9 mld zł w styczniu, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

"Po rekordowym grudniu styczeń minął już pod znakiem spadku aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych. Ich wartość obniżyła się o -0,2%, czyli -0,5 mld zł do 251,9 mld zł. Zmiana byłaby jeszcze wyższa gdyby nie dodatnie saldo wpłat i wypłat funduszy niedetalicznych, które według szacunków Analiz Online wyniosło w styczniu +1,4 mld zł" – czytamy w komunikacie.

W przypadku funduszy skierowanych do szerokiego grona odbiorców mieliśmy do czynienia z nieco większą skalą spadku aktywów. Zgromadzone w nich środki obniżyły się w styczniu o 2,6 mld zł, czyli o 2,2% do 119,5 mld zł.

Spadek aktywów na całym rynku wynikał przede wszystkim z ujemnego wyniku zarządzania, który wyniósł w styczniu -1,5 mld zł. Zadecydowała o tym bardzo słaba koniunktura na rynkach akcji - zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także bliskie zera wyniki części dłużnej portfeli funduszy, podano w informacji.

"Styczeń był kolejnym miesiącem silnej korekty na warszawskiej giełdzie. Indeks szerokiego rynku WIG stracił -4,7%. Tym razem nieco lepiej spisał się WIG20, grupujący największe spółki na GPW, w przypadku którego miesięczny spadek wyniósł -4,2%. Obniżka wartości zgromadzonych środków w styczniu nie dotyczyła wszystkich segmentów rynku. Ponad +3,0% wzrost aktywów w ujęciu miesięcznym odnotowały fundusze gotówkowe i pieniężne. Wartościowo środki w nich zgromadzone zwiększyły się o +0,9 mld zł do 30,5 mld zł. Większość funduszy o tym profilu ryzyka odnotowało przyrost aktywów w styczniu" – czytamy dalej.

Wartość zgromadzonych środków zwiększyła się w segmentach funduszy nieposiadających dużego udziału w całym rynku. Jednym z nich były rozwiązania ochrony kapitału. W pierwszym miesiącu roku ich aktywa wzrosły aż o +7,1%, czyli +0,1 mld zł do 2,0 mld zł. Wynikało to jednak głównie z przyrostu aktywów największego przedstawiciela tego segmentu. Dodatnią dynamikę w ujęciu miesięcznym odnotowały jeszcze m.in. fundusze rynku surowców, sekurytyzacyjne, a także fundusze nieruchomości, wskazano również.

"Największy spadek w porównaniu do końca grudnia, zarówno w ujęciu procentowym, jak i wartościowym odnotowały fundusze akcyjne. Wynikało to w głównej mierze ze słabej koniunktury na rynkach akcji. W styczniu wartość środków ulokowanych w tym segmencie obniżyła się aż o -8,7%, czyli ponad -2,5 mld zł. Na koniec miesiąca aktywa funduszy akcyjnych wyniosły 27 mld zł. Z ujemną dynamiką mieliśmy do czynienia zarówno w przypadku rozwiązań krajowych, jak i zagranicznych. Spadek aktywów dotyczył większości produktów o tym profilu ryzyka. O -3% obniżyła się natomiast wartość środków ulokowanych w funduszach mieszanych. Ich aktywa spadły w styczniu o prawie -1 mld zł do 31,4 mld zł. Dotyczyło to przede wszystkim funduszy, których zarządzający inwestują głównie na krajowym rynku. Z największą skalą spadku aktywów mieliśmy do czynienia w przypadku rozwiązań stabilnego wzrostu i zrównoważonych" - wskazano także.

Kiepska koniunktura na rynkach finansowych nie sprzyjała również produktom z segmentu absolutnej stopy zwrotu. Po czterech miesiącach wzrostu aktywów, w styczniu odnotowały one obniżkę o 1,6%, czyli o 0,2 mld zł do 11,9 mld zł, podsumowano w komunikacie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane