Aktywa OFE wzrosły o 1,1 proc. m/m do 140,03 mld zł w grudniu

ISB
opublikowano: 07-01-2008, 14:45

Grudzień był ósmym miesiącem 2007 roku, w  którym wzrósł majątek zarządzany przez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). W  stosunku do listopada aktywa OFE wzrosły o 1,1%, a w całym roku ich wartość wzrosła o 20% i wyniosła 140.031 mln zł na koniec grudnia, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost wartości zarządzanych środków były rozliczenia kwot przekazywanych pomiędzy funduszami w ślad za transferami uczestników - aż 67% grudniowego wzrostu było pochodną rozliczeń transferowych.

Pozostała część to rezultat przelewów z ZUS, który przekazał do OFE 958 mln zł (30 mln kwoty stanowiły obligacje z listopadowej listy, 928 mln zł przekazano natomiast w gotówce).

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zmiany wartości aktywów netto były przelewy z ZUS do OFE. ZUS w 2007 roku przekazał funduszom emerytalnym 17,7 mld zł, o 10% więcej niż rok wcześniej. W ramach tegorocznych przepływów OFE odebrało 16,2 mld zł w postaci gotówki, 1,5 mld zł stanowiły natomiast obligacje.

Drugi czynnik podnoszący w minionym roku wartość aktywów netto to wynik wypracowany przez zarządzających funduszami. Aktywa OFE wzrosły z tego tytułu o 7 mld zł, dwukrotnie mniej niż w 2006 roku.

Na słabszy wynik zarządzania miała wpływ mniejsza dynamika wzrostu indeksów giełdowych. W ciągu minionego roku WIG wzrósł o 10,39%, blisko czterokrotnie mniej niż w 2006 roku, kiedy to wartość indeksu zwiększyła się o 40,1%.

Liderami, pod względem rocznej dynamiki zarządzanych środków, zostały fundusze Axa oraz Generali. Ich aktywa netto w 2007 roku wzrosły odpowiednio o 27% i 26%. Na kształt ich aktywów w dużej mierze miały wpływ pozytywne wyniki sesji transferowych.

Fundusze te zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce pod względem środków pozyskanych na tzw. rynku wtórnym. Pierwszy z nich zdołał pozyskać tą drogą 276 mln zł, a drugi 246 mln zł.

Najmniejszą dynamikę wzrostu zarządzanego majątku wykazał Aegon OFE (9,8%). Wprawdzie stopa zwrotu funduszu była wyższa od średniej o 0,2 pkt proc. (5,9%), jednak fundusz stracił w wyniku sesji transferowych, które zredukowały jego aktywa o 244 mln zł (-9%).

Największymi graczami rynku funduszy emerytalnych niezmiennie pozostają fundusze Commercial Union, ING NNP, PZU "Złota Jesień" oraz AIG.

W 2007 roku każdy z funduszy odnotował niewielki wzrost udziału w strukturze rynku, wyjątek stanowił jedynie AIG OFE, który stracił -0,13 pkt proc. w stosunku do roku 2006. W sumie udział funduszy z "wielkiej czwórki" wzrósł o 18 pkt bazowych do poziomu 72,1%.

Liderem pod względem zgromadzonych wartości aktywów netto niezmiennie pozostaje Commercial Union, które zarządza środkami o wartości 37 mln zł, co daje nieco większy udział niż w roku ubiegłym (26,6%). (ISB)

amo/mtd

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aktywa OFE wzrosły o 1,1 proc. m/m do 140,03 mld zł w grudniu