Aktywa OFE wzrosły o 4,1 proc. m/m, do 138,3 mld zł, w grudniu

ISB
opublikowano: 06-01-2009, 09:58

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosły o 4,1%, tj. o 5,5 mld zł w skali miesiąca, do 138,3 mld zł w grudniu. Wartość aktywów w grudniu była niższa w stosunku do rekordowego poziomu z października 2007 roku o ponad 4,5 mld zł, podały w raporcie Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

"Na grudniowy wzrost aktywów OFE niewątpliwie największy wpływ miał wynik z zarządzania funduszami, który przekroczył +2,7 mld zł. Jest to najlepszy miesięczny rezultat wypracowany przez zarządzających w całym 2008 roku. Grudniowy wynik odniesiony do wartości aktywów z początku okresu daje miesięczny zysk w wysokości 2%. Analogiczna relacja dla listopada wynosiła +1,6%" - czytamy w raporcie.

Drugim czynnikiem, który wpłynął na wzrost aktywów były środki przekazane przez ZUS. Łączna ich wartość wyniosła w grudniu ponad 1,75 mld zł. Na tę kwotę złożyły się środki w postaci obligacji oddłużeniowych (156 mln zł), które zostały przekazane przez ZUS w listopadzie, a zaliczone w poczet aktywów grudniowych oraz gotówka w kwocie około 1,6 mld zł.

Łącznie w całym roku OFE otrzymały z ZUS 20,5 mld PLN, czyli o 15,7% więcej niż w 2007 roku. W ujęciu wartościowym była to największa kwota środków przesłana przez ZUS do funduszy emerytalnych w ciągu roku. Wpływ na to miały dwa czynniki - wzrost ilości członków OFE oraz wzrost wynagrodzeń. Kolejnym czynnikiem, który w grudniu działał dodatnio na wartość aktywów, były rozliczenia przepływów związane z ostatnią tegoroczną sesją transferową. Według szacunków Analiz Online, w ślad za odchodzącymi członkami fundusze emerytalne przekazały sobie 1,25 mld zł, a z technicznego punktu widzenia dodatnie przepływy są wliczane do aktywów netto dopiero w pierwszym dniu kolejnego miesiąca.

W grudniu wzrost aktywów zanotowały wszystkie fundusze emerytalne, a średnia dynamika wyniosła +4,2%. Największą dynamikę wartości zarządzanych środków zanotował fundusz AXA OFE (+5,9%), do czego przyczyniło się wysokie dodatnie saldo transferów. Najniższą dynamikę wzrostu odnotował OFE Polsat (+1,9%), który jednocześnie w grudniu wypracował najgorszy wynik z zarządzania (+0,4%).

Rekordzistą pod względem zmiany wartości aktywów w całym 2008 roku został Aegon OFE (+100,2%), co wynika głównie z finalizacji przejęcia funduszu OFE Skarbiec-Emerytura. Wysoką roczną dynamiką zmian aktywów, na tle konkurencji, mogą się również pochwalić fundusze AXA OFE (+5,9%) oraz Allianz Polska OFE(+5,4%). W okresie od grudnia 2007 największy spadek aktywów zanotował Bankowy OFE(-5,7%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane