Aktywa TFI spadły o 17 proc. do 111 mld zł w styczniu

DI, ISB
06-02-2008, 19:18

Wartość aktywów zgromadzonych w krajowych funduszach inwestycyjnych, według wstępnych danych, przekroczyła na koniec stycznia 111 mld zł, o 24 mld zł mniej, niż wyniosła wartość środków zarządzanych przez TFI w końcu 2007 roku, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Według wstępnych danych, odnotowana w pierwszym miesiącu roku dynamika wyniosła -17% co oznacza, że styczeń był najgorszym miesiącem dla branży funduszy od 7 lat.

"Dokładnie 7 lat temu, w styczniu 2001 roku odnotowaliśmy w ciągu jednego miesiąca spadek aktywów o 1/4, jednak wówczas wynikało to z wycofania środków przez inwestorów instytucjonalnych w związku z uszczelnieniem systemu podatkowego dla firm. Tym razem środki wycofywali klienci detaliczni"- czytamy w komentarzu.

Styczniowe saldo wpłat i umorzeń było ujemne i przekroczyło 11 mld zł. Oznacza to, że w ciągu jednego miesiąca Polacy wycofali 1/3 środków, które wpłacili do funduszy w całym 2007 roku tj. 30,6 mld zł.

Wartość wypłat stanowiła 8,2% aktywów zgromadzonych we wszystkich funduszach inwestycyjnych na koniec grudnia 2007 r.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aktywa TFI spadły o 17 proc. do 111 mld zł w styczniu