Aktywizacja zawodowa osób starszych odpowiedzią na starzenie się społeczeństw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-10-2005, 20:22

Odpowiedzią na tendencje demograficzne Europy, starzenie się społeczeństw - jest aktywizacja zawodowa osób starszych - uważają autorzy badania Środkowoeuropejskiego Forum Badań Migracyjnych, którego wyniki zaprezentowano w środę na konferencji w Szkole Głównej Handlowej.

Odpowiedzią na tendencje demograficzne Europy, starzenie się społeczeństw - jest aktywizacja zawodowa osób starszych - uważają autorzy badania Środkowoeuropejskiego Forum Badań Migracyjnych, którego wyniki zaprezentowano w środę na konferencji w Szkole Głównej Handlowej.

    Prognozy pokazują, że liczba ludności ogółem w 27 badanych krajach Europy w latach 2002-2052 pozostanie w przybliżeniu taka jak obecnie i będzie wynosiła ok. 494 mln. Zmieni się natomiast struktura wiekowa - stosunek liczby osób w wieku 15-64 lata (ludzie potencjalnie aktywni zawodowo) do liczby osób powyżej 65 roku życia zmniejszy się w tym czasie z 4.2 do 1.8.

    Odsetek ludności w wieku 15-24 pozostanie w roku 2052 na poziomie zbliżonym do obecnego, tj. ok. 12 proc. Odsetek ludności w przedziale wiekowym 25-54 nieznacznie spadnie (z 76 do 68 proc.), odsetek liczby osób w wieku powyżej 55 lat wzrośnie znacząco - z 11 do ok. 20 proc.

    Badania obejmowały 27 krajów: kraje rozszerzonej Unii Europejskiej bez Cypru i Malty oraz Norwegię, Szwajcarię, Bułgarię i Rumunię.

    Zdaniem prof. Elżbiety Kryńskiej z Uniwersytetu Łódzkiego, problemem Europy nie jest samo starzenie się społeczeństw, ale określenie granicy nabywania uprawnień emerytalnych. Uważa ona, że określenie granic wieku emerytalnego powoduje, że na te procesy demograficzne "rynek nie reaguje elastycznie".

    Konsekwencje zmiany struktury wiekowej społeczeństw, przy sztywnym określeniu wieku emerytalnego, to wzrost liczby osób, których dochody opierają się na świadczeniach społecznych, wzrost wydatków budżetowych, a tym samym zwiększenie presji na podwyższanie podatków i nasilenie się tendencji do ucieczki podatników w szarą strefę oraz niewydolność systemów emerytalnych - powiedziała Kryńska.

    Jej zdaniem odpowiedzią na trendy demograficzne jest aktywizacja zawodowa ludności przez: wzrost poziomu wykształcenia, rozwój nietypowych form zatrudnienia (np. część etatu, zastępstwa), obniżenie obciążeń podatkowych pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu atrakcyjności dochodów alternatywnych - ze świadczeń budżetowych. Należałoby także wydłużyć okres aktywności zawodowej osób starszych.

    Profesor Irena Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej dodała, że wzory aktywizacji zawodowej należy czerpać z krajów takich jak Austria, czy Wielka Brytania, gdzie stosunkowo duża liczba osób pracuje w niepełnym wymiarze pracy. 

    Konferencję "Perspektywy Demograficzne Europy" zorganizowały: Środkowoeuropejskie Forum Badań Migracyjnych w Warszawie (ŚFBM), Szkoła Główna Handlowa i Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane