Aktywność europejskiego biznesu największa od 15 lat

opublikowano: 04-08-2021, 10:27

Wskaźnik aktywności gospodarki strefy euro osiągnął w lipcu największą wartość od czerwca 2006 roku, informuje Reuters.

IHS Markit poinformował, że złożony PMI eurolandu wyniósł w ostatecznym odczycie 60,2. W czerwcu sięgał 59,5. We wstępnym odczycie szacowano go na 60,6. Wynik powyżej 50 oznacza wzrost aktywności.

Europejska gospodarka rośnie dzięki ożywieniu w sektorze usług wynikającym ze znoszenia restrykcji wprowadzonych z powodu pandemii oraz postępu w szczepieniach.

PMI usług eurolandu wzrósł w lipcu do 59,8 z 58,3 w czerwcu. Choć jest niższy niż wstępnie szacowane 60,4, to nadal znajduje się najwyżej od czerwca 2006 roku.

Wśród najbardziej niepokojących sygnałów wskazywana jest inflacja, która spowodowała wzrost wskaźnika cen wsadu w lipcu do 69,9, największej wartości od prawie 21 lat, a także rosnące obawy przed nasileniem pandemii spowodowanym przez wariant delta koronawirusa, które obniżyły wskaźnik oczekiwań w sektorze usług z 72,7 w czerwcu do 69,1 w lipcu, najniższej wartości od trzech miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane