Aktywność gospodarki eurolandu spadła przez restrykcje

opublikowano: 03-12-2020, 12:23
aktualizacja: 03-12-2020, 12:52

Wprowadzenie nowych restrykcji z powodu drugiej fali pandemii spowodowało spadek wskaźnika aktywności gospodarki strefy euro, informuje Reuters.

Złożony wskaźnik PMI gospodarki eurolandu spadł w listopadzie do 45,3. W październiku wynosił 50. Odczyt poniżej tego poziomu oznacza spadek aktywności

- Jest poczucie, że po początkowej reakcji biznesu na wprowadzone restrykcje, druga połowa miesiąca była lepsza niż oczekiwano. Wciąż jest źle, ale nie aż tak jak sądzono – powiedział Peter Dixon z Commerzbanku.

PMI sektora usług eurolandu spadł do 41,7 w listopadzie z 46,9 w październiku. To trzeci miesiąc kiedy wskaźnik pokazuje spadek aktywności. W listopadzie spadł do poziomu z maja, kiedy w Europie wciąż trwała pierwsza fala zakażeń koronawirusem.

W Niemczech, największej gospodarce eurolandu, wskaźnik PMI sektora usług spadł w listopadzie do 46 z 49,5 w październiku. To drugi miesiąc z rzędu spadku aktywności tego sektora.

Reuters zwraca uwagę, że doniesienia o szczepionkach na koronawirusa pojawiające się w listopadzie wpłynęły na oczekiwania biznesu w eurolandzie. Złożony wskaźnik przyszłej produkcji wzrósł w ubiegłym miesiącu do 60,4 z 56,5 w październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane