Aktywność produkcyjna w USA przyspieszyła na początku kwietnia

ARŻ, Reuters
opublikowano: 23-04-2021, 18:37

Działalność amerykańskich fabryk nadal rozwijała się w pierwszej połowie kwietnia, jednak producenci coraz częściej mieli trudności z pozyskiwaniem surowców z powodu rosnącego popytu, pisze Reuters.

Firma IHS Markit podała w piątek, że jej wstępny indeks PMI dla przemysłu w USA wzrósł w pierwszej połowie kwietnia do 60,6. Był to najwyższy odczyt od maja 2007 roku. Ekonomiści prognozowali, że wskaźnik wyniesie 60,5.

Ankieta IHS Markit dotycząca cen płaconych przez producentów podskoczyła do najwyższego poziomu od lipca 2008 roku. Wyższe ceny surowców przypisano przede wszystkim poważnym niedoborom dostawców i znacznym podwyżkom opłat transportowych. Stały wzrost kosztów produkcji jest jednym z wielu czynników, które prawdopodobnie spowodują wzrost inflacji powyżej celu Fed wynoszącego 2 proc.

Poprawa aktywności była odczuwalna również w usługach. Indeks PMI dla tego sektora podskoczył do 63,1, najwyższego poziomu od października 2009 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane