Aktywność ptywatnego chińskiego sektora usług największa od maja

opublikowano: 04-08-2021, 06:02

Nieoficjalny wskaźnik aktywności chińskiego sektora usług wyraźnie wzrósł w lipcu, informuje Reuters.

Publikowany przez Caixin/Markit wskaźnik PMI chińskiego sektora usług wzrósł w lipcu do 54,9 i jest największy od maja. W czerwcu wynosił 50,3. Granicą oddzielającą spadek od wzrostu aktywności jest 50.

Wang Zhe, ekonomista Caixin Insight Group tłumaczy wyraźny wzrost PMI sektora usług w lipcu skutecznym ograniczeniem zakażeń koronawirusem na południu Chin. Ostrzegł jednocześnie, że wzmożenie pandemii widoczne w końcówce ubiegłego miesiąca może negatywnie wpłynąć na dane o aktywności w sierpniu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Nieoficjalny PMI aktywności sektora usług, koncentrujący się bardziej na mniejszych i prywatnych firmach, dał w lipcu lepszy wynik od oficjalnego, który bardziej odzwierciedla stan dużych państwowych firm. W sobotę urząd statystyczny informował, że PMI chińskiego sektora usług spadł w lipcu do 53,3 z 53,5.

Złożony wskaźnik aktywności gospodarki Chin, publikowany przez Caixin/Markit, wzrósł w lipcu do 53,1 z 50,6 w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane