Aktywność samorządu kluczem do rozwoju

15-09-2016, 22:00

Władze Kobyłki, gminy leżącej nieopodal Warszawy, stawiają przede wszystkim na mieszkańców i przedsiębiorczość.

Gmina dysponuje terenami inwestycyjnymi, których powierzchnia przekracza 24 ha. Mimo że ich promocja jeszcze nie ruszyła, już widać zainteresowanie potencjalnych inwestorów podwarszawskimi gruntami po wschodniej stronie stolicy. Na atrakcyjność lokalizacji wpływa perspektywa rychłego oddania do użytku przebiegającej tuż obok trasy S8. Będzie ona gotowa w lipcu 2017 r. W bezpośrednim sąsiedztwie terenów inwestycyjnych powstanie zjazd z tej drogi — węzeł Kobyłka. — W uchwalonym w styczniu 2016 r. planie zagospodarowania przestrzennego założyliśmy, że nasze tereny inwestycyjne przeznaczymy pod magazyny, obiekty produkcyjne, bazę usługową oraz obiekty obsługi komunikacji samochodowej — tłumaczy Piotr Grubek, wiceburmistrz Kobyłki. — Nie martwimy się o brak zainteresowania inwestorów. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku aktywna działalność samorządu. A tego nam nie brakuje — dodaje wiceburmistrz.

Nowoczesna pełnowymiarowa hala sportowa z częścią dydaktyczną w Kobyłce, oddana do użytku 1 września 2016 r.

W lipcu 2016 r. gmina zgłosiła grunty inwestycyjne do dofinansowania unijnego w zakresie ich uzbrojenia. W przypadku pozytywnej decyzji — wartość projektu wyniesie około 6 mln zł. Inwestycje na gruntach oferowanych przez władze Kobyłki przełożą się m.in. na nowe miejsca pracy dla mieszkańców. — Nie jest tajemnicą, że naszą miejscowość często traktuje się jako sypialnię Warszawy. Chcemy, aby nasi mieszkańcy pracowali na miejscu — mówi Piotr Grubek. Równolegle, od kilku lat, władze gminy wspólnie z francuską firmą Auchan pracują nad projektem budowy dużej galerii handlowej w Kobyłce. Zapewni ona nowe miejsca pracy, a jednocześnie zwiększy ofertę kulturalno-restauracyjną.

W październiku rozpocznie się też budowa pierwszego obiektu mieszkalno-usługowego z lokalami o wymiarach od 30 do 65 mkw. Ze względu na zastosowane technologie ich cena będzie niższa od średniej rynkowej. Obiekty powstaną w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, które jest popularnym narzędziem realizacji zadań w gminie. W tej samej formule PPP w ostatnim roku osiem budynków użyteczności publicznej na terenie gminy poddano termomodernizacji. Kobyłka realizuje inwestycję wspólnie z firmą Siemens. — Dążymy do tego, aby nasza działalność opierała się na trzech głównych filarach. Jest to rozwinięta przedsiębiorczość, aktywni mieszkańcy oraz tereny zielone — podsumowuje wiceburmistrz Kobyłki. Magdalena Kruk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Aktywność samorządu kluczem do rozwoju